Jak zrobić syrop z kwiatów czarnego bzu?
Syrop z kwiatów czarnego bzu jest leczniczym surowcem wykorzystywanym przez znawców ziołolecznictwa od wielu wieków. Doceniane w medycynie naturalnej kwiatu czarnego bzu są doskonałym remedium na problemy z górnymi drogami oddechowymi podczas przeziębienia.
Gdy w oskrzelach zalega chorobowa wydzielina, należy się jej czym prędzej pozbyć. Syrop z bzu ma działanie ułatwiające wykrztuszanie, ponieważ rozrzedza zalegającą substancje i pozwala się jej pozbyć. Dodatkowym atutem jest również doskonały smak bzu.
Syrop z kwiatów czarnego bzu
Głównym powodem tak świetnego wpływu czarnego bzu na ludzki organizm, jest obecność w roślinie dużych ilości flawonoidów. Wykazują one silne działanie antyzapalne, zwiększają produkcje moczu, działają rozkurczowo, wzmacniają naczynia krwionośne i są antyoksydantami.
Co ciekawe, syrop ten jest stosowany chociażby w leczeniu przerostu prostaty, co jest wstydliwym problemem wielu mężczyzn. Dodatkowo, jak wskazuje medonet.pl, syropu używa się także w trakcie leczenia nieżytu górnych dróg oddechowych czy chorób skóry.
Na naszej stronie zamieściliśmy także mnóstwo innych ciekawych informacji kulinarnych, które mogą ci się spodobać. Przeczytaj ten artykuł , w którym wyjaśniamy, czy szypułki truskawek są jadalne. W tym tekście zdradzamy najlepsze promocje na grillowe produkty w Lidlu.
Źródło: saras66, Getty Images
Przepis na syrop z kwiatów czarnego bzu
Składniki:
-
25 dużych baldachów kwiatów czarnego bzu
-
1 litr wody
-
3 cytryny
-
1 kilogram cukru
Zacznij od rozłożenia kwiatów na białym papierze i pozostawieniu ich na około 1 godzinę. Tak pozbywa się małych żyjątek, które jeszcze są obecne na roślinie. Potrząśnij kwiatami, aby mieć pewność, że są puste i możesz przechodzić do kolejnego etapu.
Odetnij małe gałązki z kwiatami bezpośrednio do garnka. Pozbądź się grubych łodyg, gdyż nadają one goryczy syropowi. W drugim garnku zagotuj wodę z cukrem i dodaj do niej sok z cytryn. Zalej syropem kwiaty, zakryj pokrywką i odstaw na 4 dni do lodówki lub zimnej spiżarni.
Po kilku dniach przecedź syrop przez gazę. Zagotuj i przelej do wyparzonych butelek. Zakręć i odstaw je do góry dnem, aż całkowicie ostygną. Tak zrobiony syrop możesz przechowywać nawet do roku, jeśli nie ma kontaktu ze światłem słonecznym.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
źródło: kuchnia-domowa.pl; medonet.pl