Smakosze.pl Porady Jaką wodą zalewasz obsmażone mięso? Jest tylko 1 właściwa. Inaczej gulasz się nie uda
canva/PeteerS

Jaką wodą zalewasz obsmażone mięso? Jest tylko 1 właściwa. Inaczej gulasz się nie uda

1 listopada 2022
Autor tekstu: Magdalena Patacz

Dolanie zimnej wody do obsmażonego mięsa na gulasz, zrazy lub do duszenia jest najczęściej popełnianym błędem kulinarnym. Wołowina lub wieprzowina zalana zimną wodą nigdy nie będzie miękka, nawet, jeśli będzie się dusić odpowiednio długo. Dlatego obsmażone mięso zawsze podlewaj gorącym płynem.

Gulasz wołowy lub wieprzowy jest pomysłem na pożywny, aromatyczny obiad dla całej rodziny. Niektórzy gulasz gotują na samym mięsie, inni dodają również paprykę, marchewkę i inne warzywa. Do gulaszu zawsze należy dodać jednak cebulę, czosnek i przyprawy, jak liście laurowe i ziele angielskie.

Mięso wołowe lub wieprzowe na gulasz musi być odpowiednio przygotowane, w przeciwnym razie będzie twarde jak podeszwa. Po obsmażeniu mięso podlej wrzątkiem i gotuj na małym ogniu przez około 2 godziny. Nigdy nie doprawiaj gulaszu solą na samym początku gotowania. Przyprawa zamyka pory w mięsie, przez co wołowina i wieprzowina będą twarde.

Możesz w prosty sposób przyspieszyć skruszenie twardego mięsa na gulasz. Na patelnię dodaj kawałek jabłka, sos podlej wytrawnym winem czerwonym lub octem winnym. Produkty przyspieszają duszenie wołowiny i wieprzowiny i dobrze je zmiękczają.

Mięso na gulasz, zrazy i do duszenia w sosie zawsze zalewaj gorącą wodą

Wołowina i wieprzowina to twarde, włókniste mięso, które wymaga odpowiedniego przygotowania. W przeciwnym razie będzie twarde jak podeszwa. Nie czas duszenia jest w tym przypadku kluczowy, a temperatura wody.

Jeśli dodamy zimną wodę do gulaszu, mięso będzie twarde, nawet jeśli będziesz je długo dusić. Do gulaszu, zrazów, mięsa duszonego zawsze dolewaj gorącą wodę i duś do miękkości. To najbardziej skuteczny sposób na soczyste i delikatne mięso, które wychodzi za każdym razem.

Przydatne triki na miękkie mięso do gulaszu

Mięso na gulasz zawsze doprawiaj solą dopiero pod koniec gotowania, kiedy wołowina lub wieprzowina są już idealnie miękkie. Sól zamyka pory w mięsie, przez co mięso staje się twarde, a sam sos nie będzie zbyt aromatyczny.

Do gulaszu możesz włożyć również kawałek jabłka lub podlać danie octem winnym lub czerwonym, wytrawnym winem. Produkty te powodują, że mięso szybciej będzie miękkie i soczyste.

Czym zagęścić gulasz? Sprawdź również, jak uratować zbyt tłusty gulasz mięsny . Kucharka zdradziła prosty sposób.

Gulasz
canva/ LauriPatterson

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Patacz

Wydawczyni portalu Smakosze.pl. Przygotowuję dla Was przepisy i porady kulinarne. Lubię gotować i odkrywać nowe smaki, a pisanie to moja pasja. Prywatnie jestem fanką powieści fantastycznych, klasycznego rocka i gier komputerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy