Jakich warzyw nie jeść na surowo?
Warzywa są zdrowe i powinniśmy po nie często sięgać, najlepiej w postaci surowej. Niektóre z nich jednak obowiązkowo należy ugotować. W przeciwnym wypadku będą szkodliwe dla zdrowia. Sprawdźcie, czy wiecie, które warzywa mogą być niebezpieczne.
Część warzyw zawiera substancje, których szkodliwy wpływ na ludzki organizm jest niwelowany dopiero podczas obróbki termicznej. O ile więc większość z nich korzystniej jest spożywać na surowo, niektóre po prostu trzeba ugotować lub upiec.
Które warzywa nie mogą być spożywane na surowo?
Warzywem, po które sięgać powinniśmy tylko w formie ugotowanej, są ziemniaki. Surowe bulwy bogate są bowiem w niebezpieczny dla zdrowia alkaloid — solaninę. Wywołuje on silne zatrucia, które objawami mogą przypominać grypę. Warto wiedzieć, że wyjątkowo duża podaż trucizny może doprowadzić nawet do śmierci.
Z tego powodu nie tylko trzeba uważać na niedogotowane ziemniaki, ale też zadbać o to, by dobrze przygotować warzywa, których skórka jest nieco zielona. W tych egzemplarzach zawartość szkodliwego składnika jest naprawdę wysoka i najlepiej po prostu zrezygnować z ich zakupu, a już na pewno grubiej je obrać.
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku bakłażana. Surowe warzywo nie tylko zawiera sporo solaniny, ale też jest wyjątkowo gorzkie. Bezpieczna i smaczna jego forma to miękki i aromatyczny pieczony miąższ. Warzywo można też usmażyć na patelni z dodatkiem przypraw.
Na surowo nie powinno się także spożywać szparagów. Ta forma warzywa nie tylko utrudni przyswajanie składników odżywczych, ale też może doprowadzić do zatruć. Winne temu będą zawarte w szparagach saponiny, które mogą uszkadzać czerwone krwinki. W skrajnych przypadkach możliwe jest też porażenie układu nerwowego.
Na które warzywa jeszcze warto uważać?
Bezwzględnie gotować należy strączki. Jedzone na surowo byłyby naprawdę ciężkostrawne. Bogate w białko rośliny zawierają fityniany. Są to substancje antyodżywcze, które wiążą składniki mineralne w przewodzie pokarmowym i zaburzają ich wchłanianie.
Występują one przede wszystkim w zewnętrznej części nasion. Z tego powodu ważnym etapem przygotowywania strączków jest ich moczenie, które umożliwia unieczynnienie sporej części tych związków. W połączeniu z długim gotowaniem pozwala uzyskać zdecydowanie lżejszą wersję tych cennych warzyw.
Po więcej informacji ze świata kulinariów zajrzyjcie na naszą stronę. Dowiecie się m.in. jak przygotować naleśniki bez dodatku jaj i co zrobić, by uzyskać idealne ciasto na kopytka .
Źródło zdjęcia: canva/kaboompics
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Co zrobić, żeby placki ziemniaczane nie piły tłuszczu w czasie smażenia?
-
Rewolucyjnie zdrowe i delikatne kotlety mielone bez bułki tartej
Źródło: poradnikzdrowie