Jeden z najzdrowszych grzybów na świecie rośnie w Polsce. Jest napakowany witaminami
Na świecie występuje aż 5 milionów odmian grzybów. Niewiele z nich jest jadalna i smaczna. Jednak po jeden gatunek grzyba szczególnie warto sięgać. Jest super zdrowy i znajdziemy go w polskich lasach. Trudno pomylić go z innym grzybem ze względu na intensywny kolor.
Jedzmy grzyby na zdrowie
Grzyby są symbolem jesieni. Wielu z nas uwielbia wyprawy do lasów w poszukiwaniu smacznych okazów. W przyrodzie znajdziemy nawet 5 milionów odmian grzybów . Jedynie garstka z nich jest jadalna i smaczna. Grzyby kochamy za ich smak i aromat. Naukowcy podkreślają, że grzyby warto włączyć do diety z powodu ich wartości odżywczych.
Jedzenie leśnych okazów znakomicie wpływa na nasze zdrowe. Okazuje się, że spożywanie grzybów hamuje rozwój raka, choroby parkinsona czy alzheimera . Jeden z najzdrowszych grzybów świata rośnie w Polsce. Doskonale go znamy i lubimy. Jajecznica z tymi grzybami nie ma sobie równych.
Kurki, czyli kapelusze na wagę złota
Kurki wyróżniają się intensywnie żółtym, a czasem pomarańczowym kolorem. Trudno te grzyby pomylić z innymi gatunkami . Są charakterystyczne i w lesie często dostrzegamy je z daleka. W Polsce są też niezwykle popularne. Teraz okazuje się, że są bardzo zdrowe. Jedzenie kurek dostarcza nam witamin z grupy B.
Kurki bogate są też w witaminy: A, C, E, PP, D2. Oprócz tego zawierają miedź, cynk i fosfor. Jednak szklanka kurek zapewnia nam w 23% dzienne zapotrzebowanie na miedź . Cenne składniki kumulują się w kapeluszu, a nie w trzonach. Kurki zawierają substancję, które odstrasza robaki i pasożyty. To dobra wiadomość. Te grzyby nigdy nie są robaczywe.
Gdzie rosną kurki?
Kurki znajdziemy na glebach piaszczystych, ale też koło wilgotnych mchów. Możemy je zbierać w lasach iglastych i liściastych . Zwykle zbierzemy je od lipca aż do późnej jesieni. Co zrobić z kurek? Te pyszne grzyby smakują doskonale z jajecznicą. Można je też marynować w zalewie octowej.
Oprócz tego warto udusić je na patelni z dodatkiem cebuli, czosnku i śmietany. Taki apetyczny sos zjemy z mięsem lub makaronem . Te smaczne grzyby możemy dodać do sałatek, zapiekanek i grzanek. Jedzmy je dla zdrowia i ich wyjątkowego smaku. Pisaliśmy o tym, co dodać do kefiru, by schudnąć. Polecaliśmy przepis na pyszne dewolaje na obiad.
Źródło: zywienie.medonet.pl, grzybylesne.eu