Na świecie występuje aż 5 milionów odmian grzybów. Niewiele z nich jest jadalna i smaczna. Jednak po jeden gatunek grzyba szczególnie warto sięgać. Jest super zdrowy i znajdziemy go w polskich lasach. Trudno pomylić go z innym grzybem ze względu na intensywny kolor.
Taka domowa pasta kanapkowa to coś więcej niż zamiennik kupnej, kiedy mamy za daleko do sklepu. To alternatywa zdrowsza, a także o wiele pyszniejsza niż wszystko, co możemy znaleźć na półkach supermarketów. Za efekt odpowiada mieszanka fety, ziół i grzybów, a konkretnie kurek. Sama zobacz, jakie to proste.
Pierogi ruskie to przeszłość. Od dzisiaj na obiad będziesz przygotowywać tylko pierogi z tym znakomitym farszem. Sezonowy składnik nada im wyjątkowego smaku, który pokocha cała rodzina. Poznaj przepis, a później zrób według niego danie, które podbije gusta nawet najbardziej wymagających poszukiwaczy smaków.
Niektórzy śmieją się, że kurki to kurczak wśród grzybów. Może mają rację? Z tym przepisem przygotowujemy je – jak kurczaka – w śmietanie. I podobnie jak z rzadka do kurczaka, dodajemy jeden ciekawy składnik.
Kurki należą do jednych z najbardziej lubianych grzybów. Chcemy zachować je na dłużej i cieszyć się ich smakiem. Dlatego mrozimy te grzyby. Jednak, jak mrozić kurki, by nie były gorzkie? Mamy na to sprawdzony sposób.
Kurki to jedne z ulubionych grzybów Polaków. Pochodzą z lasu i przed przygotowaniem wymagają oczyszczenia. Jak łatwo to zrobić? Katarzyna Bosacka podzieliła się sposobem.
Redakcja smakosze.pl włączyła się w akcję Gęsina na świętego Marcina organizowaną przez Slow Food Polska. Codziennie, aż do św. Marcina, czyli 11 listopada, publikujemy jeden przepis na gęś autorstwa najlepszych polskich szefów kuchni. Warto coś wybrać.
Sos z kurek to prawdziwy rarytas. Nadaje smaku wielu potrawom i jest ceniony przez wielu smakoszy. Moja babcia robiła znakomity sos kurkowy. Przekazała mi radę, z której korzystam do dziś. Dzięki niej czyszczenie kurek przebiega szybko i bez kłopotu.
Kurki są grzybami, które często goszczą na stołach Polaków. Smaczne i lubiane mają wiele zastosowań kulinarnych. Jednak jak je mrozić, by zachowały jędrność, smak i nie miały goryczy? Sposób gospodyń jest wart wypróbowania.
Kurki należą do jednych z najbardziej lubianych grzybów. Smakują wyśmienicie jako dodatek do jajecznicy. Są też smaczne z sosami, makaronami, czy z zapiekankami. Jednak te grzyby musimy najpierw oczyścić. Koleżanka przesłała mi film, który pokazuje skuteczny sposób na czyszczenie kurek. Dzielę się nim z wami.
Kalendarz podpowiada, że właśnie teraz jest szczyt sezonu grzybowego. W lasach powinny rosnąć grzyby na potęgę, a skupy grzybów powinny dosłownie pękać w szwach. Jednak tak się nie dzieje. Grzybiarze załamują ręce i twierdzą, że jeszcze tak źle to nigdy nie było. Co jest powodem takiej sytuacji?
Kurki przyciągną wzrok każdego grzybiarza. To bardzo wartościowe grzyby o intensywnym żółtym kolorze. Warto je przyrządzać, jednak jak najpierw mamy je czyścić? Nie możemy popełnić tego błędu. Radzimy, jak prawidłowo oczyścić kurki.
Kurki należą do jednych z najbardziej lubianych grzybów w Polsce. Dodajemy je do jajecznicy, przyrządzamy również w sosach i omletach. Posolone i z dodatkiem pieprzu smakują wyśmienicie. Jednak jak się okazuje - nie należy ich w taki sposób przyrządzać. Lasy Państwowe wyjaśniają dlaczego.
Makaron z kurkami polecany przez Karola Okrasę jest niezwykle prosty w przygotowaniu. Doskonale też smakuje, bo oprócz aromatycznych grzybów zawiera również posiekane pistacje. Efekt naprawdę jest powalający. Koniecznie musicie przetestować ten przepis, Nie tylko lato jest porą na pyszne warzywa i owoce sezonowe. Jesienią możemy cieszyć się smakiem aromatycznych grzybów, orzechów, dyń, śliwek i wielu innych produktów. Przygotujemy z nich wyśmienite dania i desery dla całej rodziny. Jednym z dań obiadowych, które musi znaleźć się w jesiennym menu, jest szybki makaron z kurkami z przepisu Karola Okrasy.Na stronie kuchnialidla.pl znajdziemy wiele ciekawych przepisów od znanych kucharzy, między innymi Karola Okrasy, którego przepis na makaron wykorzystany jest w tym artykule. Makaron przygotowany według jego receptury jest pomysłem na naprawdę szybki obiad, który wygląda jak z najlepszej restauracji. Aromatyczne grzyby, pistacje, kapary i ser grana padano tworzą naprawdę rewelacyjne danie.Do przygotowania makaronu z kurkami i pistacjami potrzebujemy dużej, głębszej patelni, ponieważ ugotowany makaron będziemy smażyć z resztą składników. W ten sposób doskonale przejdzie on aromatem kurek i pistacji. Makaron musimy ugotować al dente, w przeciwnym wypadku rozpadnie się na patelni podczas smażenia.
Jesień jest tą porą roku, kiedy zaczynamy gromadzić grzybowe zapasy. Nadchodzące święta kojarzą się nam z aromatyczną zupą grzybową czy też bezmięsnymi pierogami, dlatego każdy znaleziony zawczasu grzyb jest na wagę złota. Poniżej podpowiadamy, jak sprawić, by suszenie grzybów przebiegło bezproblemowo. Nie każde znalezisko nadaje się do suszenia grzybów. Niektóre gatunki są wręcz do tego stworzone, inne zaś zdecydowanie tracą na jakości a ich smak pozostawia wiele do życzenia. Nie bez znaczenia jest też przechowywanie po suszeniu grzybów.
Sos z kurek ze śmietaną i natką pietruszki sprawdzi się w roli aromatycznego dodatku do obiadu. Jest prosty w przygotowaniu, pyszny i uniwersalny. Możesz go zaserwować w miejsce jarzynki, polać nim ziemniaki, kaszę lub makaron. Koniecznie sięgnij po ten sezonowy specjał. Sezon na kurki trwa w najlepsze, dlatego też wykorzystajmy go maksymalnie. Z kurek przygotujemy wiele świetnych dań, między innymi zupy, sosy, pierogi, jajka faszerowane, jajecznicę. Sos z kurek jest bardzo uniwersalny i wykorzystamy go do przygotowania rewelacyjnych dań.Kurki w śmietanie warto podać do pieczonego schabu, polędwiczek wieprzowych, kotletów schabowych. Możemy polać nim placki ziemniaczane, ugotować do niego ryż, makaron, kaszę. Sos z kurek doskonale pasuje również do ziemniaków i jajka sadzonego. Każde danie polane aromatycznym sosem zyskuje wspaniały smak.Sos z kurek przygotujemy z kilku podstawowych składników. Kurki koniecznie smażmy na maśle, ponieważ w ten sposób otrzymamy najlepszy smak. Bardzo ważna jest również świeża natka pietruszki, która rewelacyjnie łączy się z delikatnymi grzybami.
Rosół jest daniem, które gości na stole niemal w każdym polskim domu przez cały rok. W okresie letnim oraz na wczesną jesienią możemy przygotować wyjątkowy rosół z kurkami- sezon na nie zaczyna się w czerwcu i trwa nawet do końca października. O ile sam wywar gotuje się dość długo, tak kurki należy dodać dopiero pod koniec tego procesu. Dzięki temu rosół z kurkami będzie miał wyraźny aromat grzybowy, a same grzyby dodadzą przyjemnej tekstury do potrawy. Aby przygotować wyśmienity rosół z kurkami, potrzebujemy dobrze przygotowanego wywaru. Gotowanie rosołu trwa ok. 1,5 do 2 godzin, w związku z tym przygotowanie zaplanuj sobie z odpowiednim zapasem czasu. Kluczową kwestią jest wybranie mięsa i warzyw dobrej jakości.Kurki wymagają dobrego oczyszczenia. Najlepiej zrobić to delikatnie pędzelkiem. Staraj się nie rozmoczyć grzybów przed dodaniem ich do rosołu. Jeśli oczyszczenie kurek wymaga użycia wody, osusz je ręcznikiem papierowym po wykonaniu tej czynności.
Marynowane kurki są nie lada gratką dla amatorów skarbów lasu. Ten aromatyczny rarytas warto przygotować właśnie teraz, gdy pierwsze złociste smakołyki zaczynają pojawiać się w lasach i sklepach spożywczych. Babcia Zosia zdradziła swój przepis. Jej receptura jest niezwykle prosta, a smak zachwyca. Warto spróbować — rodzina zje ze smakiem.Spośród wszystkich grzybów kurki są chyba najdelikatniejsze w odbiorze. Warto przyrządzić je w aromatycznej zalewie pełnej doskonałych przypraw. Będą idealne do sałatek, kanapek, a nawet tradycyjnych świątecznych dań. Skusicie się na babcine marynowane kurki?
Wiecie, jak przyrządzić kurki, żeby nie były gorzkie? Tak naprawdę wystarczy jedna czynność, a dokładnie namoczenie ich w wodzie lub mleku. Goryczka przejdzie do płynu, a ty będziesz mógł przyrządzić doskonałą potrawę z kurek. Poznaj też inne tajniki przyrządzania kurek.Kurki są niezwykle smacznymi grzybami, występującymi u nas sezonowo. Na szczęście sezon na kurki trwa zwykle dłużej niż na inne grzyby leśne, bo już można je spotkać w sprzedaży i powinny być dostępne, aż do późnej jesieni. Grzyby te wyróżniają się nie tylko pięknym kolorem, ale też doskonałym smakiem i przyjemną chrupkością. Kurki można smażyć, dusić, robić z nich zupy, sosy, dodawać je do różnych potraw. Często jednak zdarza się, że wychodzą gorzkie. Jak uniknąć tego problemu?
Przygotujcie wyśmienity sos kurkowy według przepisu Tomasza Strzelczyka. Będzie on z pewnością rajem dla miłośników grzybów. Sekretem smaku tego sosu są grzyby podsmażone z cebulą, a także tymianek. Sos można podać z makaronem czy do pieczonego mięsa albo po prostu zjeść z chlebem. Sos kurkowy to jeden z tych sezonowych hitów, na który czekają wielbiciele grzybów. Apetycznie wygląda, jest niezwykle aromatyczny i smaczny. Tomasz Strzelczyk proponuje podkreślić jego smak świeżym tymiankiem. Zioło to wyjątkowo dobrze komponuje się z grzybami. Zresztą przekonajcie się o tym sami.
Lubicie chodzić na grzybobranie? A wiecie, jakie grzyby rosną w czerwcu i gdzie je można znaleźć? Odpowiadamy na wasze pytania, które pojawiły się po ostatnich opadach deszczu. Rzeczywiście nawet teraz można liczyć na zbiory i cieszyć się aromatycznymi potrawami. Porą roku kojarzoną ze zbiorami grzybów jest jesień. Jednak nawet wiosną i latem, można spotkać w lesie pierwsze, aromatyczne okazy. Wszystko uzależnione jest od pogody, a ta w ostatnich dniach jest jak najbardziej grzybowa. Grzyby lubią bowiem, gdy temperatura w dzień wynosi 18-24 st. C, a w nocy nie spada poniżej 10-12 st. C. Do tego istotne są opady deszczu, które właśnie przechodzą nad Polską. Można więc udać się do lasu na spacer i a nuż przynieść z niego grzyby. Sprawdźcie, jakich grzybów można się teraz spodziewać i gdzie najlepiej ich szukać.
Do sosu najlepiej wykorzystać świeże kurki – zebrane własnoręcznie albo kupione w sklepie czy na straganie. Zimą można ratować się produktami mrożonymi – może nie smakują tak dobrze, ale uratują nas wtedy, gdy zamarzy nam się przepyszny sos, a nie będziemy mieli dostępu do grzybów prosto z lasu.
Po sierpniowym wysypie grzybów, we wrześniu były już lamenty, że grzyby się skończyły. Na szczęście znów mamy doskonałe wieści dla grzybiarzy. W październiku czeka nas drugi wysyp grzybów. Zobacz, gdzie będzie ich najwięcej.Na ilość grzybów w lesie duży wpływ ma pogoda. Lubiące wilgoć i ciepło grzyby zahamowały swój wzrost pod wpływem wrześniowego ochłodzenia. Szczególnie dużo popsuły zimne noce, bo w niektórych rejonach temperatury spadały blisko 0 st. C. Na szczęście pierwsza połowa października zapowiada się dosyć ciepła. Jest więc szansa na udane zbiory grzybów. Co prawda, różnie będą one wyglądały w poszczególnych rejonach kraju, ale prognozy są ogólnie dobre. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Obiad z mielonego mięsa? To może pulpety? Są lżejstrawne niż kotlety, bo nie smaży się ich, tylko gotuje w sosie. My do tego sosu proponujemy dodać kurki, dzięki któremu danie nabierze niezwykłego smaku. Oto przepis na pulpety w sosie kurkowym. Kurki, to po pieczarkach najpopularniejsze grzyby, które można kupić w sklepie. Oczywiście nie są dostępne przez cały rok, ale naprawdę dosyć długo. Mają ciekawy, lekko pikantny smak i bardzo apetyczny kolor. Doskonale nadają się do wielu potraw. Lubią towarzystwo śmietany. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Pierogi można nadziewać przeróżnymi farszami. Popularne są z mięsem, serem czy z kapustą i grzybami. A robiłaś już pierogi z kurkami i koperkiem? Nie? Koniecznie ich spróbuj. Mają wyrazisty smak i orzeźwiający aromat.Kurki to jedne ze smaczniejszych i bardziej lubianych grzybów. Na ich korzyść przemawia też fakt, że często można je kupić w sklepie. Są też sprzedawane kurki mrożone. Grzyby te charakteryzują się wyraźnym, lekko pikantnym smakiem. Stąd bardzo chętnie są dodawane do potraw.Dzisiaj proponujemy zrobić z kurek farsz do pierogów. By zyskał niezwykły smak i aromat najlepiej podsmażyć je z cebulką, a potem dodać świeży, posiekany koperek. Będzie naprawdę pysznie.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
W lesie można natknąć się na różnego rodzaju znaleziska. Przeważnie smakosze oczekują, że podczas wyprawy napotkają przepyszne grzyby. Pan Jakub nie spodziewał się, że jego oczom ukarze się jeden z najcenniejszych leśnych skarbów. Grzybiarz znalazł białe trufle, których cena za kilogram może wynosić nawet 30 tysięcy złotych.Nie da się ukryć, że wielu smakoszy z miłą chęcią udaje się do okolicznych lasów w poszukiwaniu przepysznych grzybów. Niekiedy grzybiarze mogą znaleźć bardzo cenne specjały. Przekonał się o tym pan Jakub z Małopolski.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Latem do tradycyjnej jajecznicy warto dodać nietypowy dodatek. Kurki, które w tym okresie łatwo znaleźć zarówno w lesie, jak i w sklepach, idealnie sprawdzą się w towarzystwie jajek podanych właśnie w tej postaci. Dzięki ich obecności jajecznica nabiera zupełnie innego smaku. Każdy ma swoje patenty na przygotowanie perfekcyjnej jajecznicy. Jedni skupiają się na idealnym wymieszaniu jajek, inni do dolewają do niej mleka, by była jeszcze bardziej puszysta. Jednak zazwyczaj to nietypowe dodatki są kluczowe dla uzyskania wyśmienitego smaku.Ciekawym opcją może okazać się, np. dodanie do jajecznicy ziela angielskiego lub boczku. W wakacyjnym okresie warto postawić jednak na produkty, które są sezonowe i jeszcze bardziej podkręcą smak zwykłej jajecznicy — są to właśnie kurki. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem: