Smakosze.pl Przepisy Przepis na tradycyjną zapalankę
canva.com/m.kucova

Przepis na tradycyjną zapalankę

2 marca 2021
Autor tekstu: Adam Moskal

Kartoflanka to doskonałe danie do wykorzystania resztek warzyw czy wędlin, które zalegają w wielu lodówkach. Z pewnością każdy z was zużył czasem tylko pół cebuli lub kilka centymetrów pora - jeśli masz takie kawałki, przygotuj poniższą zupę.

Dawniej zapalanka była daniem jedzonym przez biedotę. Mało kto w dawnych czasach mógł pozwolić sobie na mięso, dlatego każdy jego niewielki fragment był wyjątkowo cenny. Prezentowana przez nas receptura jest znacznie bogatsza, niż to, co Polacy jadali dawniej.

Kartoflanka jak u babci

Masz dość klasycznego rosołu albo zupy pomidorowej, a zarazem nie chcesz marnować całego dnia na wielogodzinne gotowanie? Spróbuj wykonać zapalankę, czyli zupę ziemniaczaną, jaką nasze babcie gotowały nam, gdy byliśmy jeszcze niewielkimi dziećmi.

Czas potrzebny do ugotowania kartoflanki można zmieścić nawet w 30 minutach, jeśli mamy pewne i sprawne ruchy. Amatorowi zajmie to odrobinę więcej czasu, lecz zdecydowanie warto - smak i aromat, jaki wypełni całe mieszkanie są tak piękne, że ciężko się oprzeć.

Chcesz poznać więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów i gastronomii? Zajrzyj do tego artykułu , w którym wyjawiamy niesamowite właściwości, jakie ma w sobie natka marchewki. Tutaj z kolei prezentujemy metodę naszych babć na utrzymanie ziemniaków w cieple przez dłuższy czas.

Przepis na kartoflankę

Składniki:

  • 1 litr rosołu z marchewką

  • 1 kg ziemniaków

  • 150 gramów wędzonego boczku

  • 1 cebula

  • 3 ząbki czosnku

  • natka pietruszki

  • 2 łyżeczki majeranku

  • sól

  • pieprz

  • 1 łyżka mąki

Zacznij od dokładnego umycia i obrania ziemniaków. Pokrój je w równą kostkę i przemyj czystą wodą pod kranem. Włóż kartofle do garnka, zalej je rosołem i postaw na średnim palniku. Gdy wywar zacznie się gotować, zmniejsz ogień na słaby. Podgrzewaj kartofle przez 20 minut.

Cebulę i boczek pokrój w kostkę. Podsmaż je na patelni, następnie dodaj pocięty w drobną kostkę czosnek. Smaż całość na bardzo słabym ogniu, aby cebula się nie spaliła. Gdy sporo tłuszczu wytopi się z mięsa, dodaj mąkę i zrób zasmażkę.

Dodaj zasmażkę do gotujących się ziemniaków (inaczej mówiąc, zapalić - stąd pochodzi nazwa zupy "zapalanka") Dopraw ją solą, pieprzem i majerankiem. Przed podaniem udekoruj wywar świeżo siekaną natką pietruszki. Smacznego.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: dompelenmiety.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Wydawca serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad cztery lata, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

 

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy