Kawa czy herbata? Już wiadomo, który napój lepiej pić o poranku
Kawa pozwala nam normalnie funkcjonować, a poranek bez kubka z parującym brązowym płynem, jest koniecznością. Inaczej rozpoczęcie dnia z energią i motywacją graniczy z cudem. Według niektórych źródeł, spożywamy jej nawet 2,5 kilograma rocznie na osobę.
Herbata jest znacznie mniej popularna w Polsce - Polacy spożywają ją w ilości 900 gramów na osobę rocznie. Można wywnioskować, że herbata stanowi sposób na delektowanie się smakiem, zaś kawa jest swojego rodzaju narzędziem, który ma ułatwić pobudkę.
O poranku kawa czy herbata?
Kawa ma znacznie większą zawartość kofeiny niż herbata, dlatego jest naturalnym wyborem milionów ludzi, chcących pozbyć się ostatnich sennych odczuć z rana. Herbata z kolei najczęściej pita jest wieczorem, jako napój poprawiający walory smakowe kolacji.
Niestety, nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na powyższe pytanie, ponieważ oba napary tak różnią się od siebie, że sprawdzają się w zupełnie innych rolach. Co więcej, wybierając gorący napój powinniśmy kierować się zdrowiem, gdyż każdy organizm ma inne potrzeby.
W zależności od chorób czy predyspozycji swojego ciała, powinien mądrze wybrać, aby nie pogorszyć swojego stanu . Przyjmuje się jednak, że kawa jest znacznie bardziej inwazyjna, przez co znacznie większa część ludzi powinna z niej zrezygnować o poranku niż z herbaty.
Który napar wybrać?
Jak czytamy na portalu kuchnia.wp.pl, z kawy zrezygnować powinny zatem osoby chore na serce, cierpiące na choroby układu krążenia, a także ci z nas, którzy zmagają się z nadmiarem stresu w życiu . Również choroby układu pokarmowego wymagają zrezygnowania z kawy – może działać drażniąco na żołądek i jelita.
Chcesz poznać kilka ciekawych trików, które znacznie ułatwią pracę w kuchni?? W tym artykule zdradzamy, jak rozpoznać najlepszego banana do zjedzenia. Ten tekst poświęcony został z kolei skórkom, które najczęściej wyrzucamy do kosza na śmieci.
Z herbaty z kolei zdecydowanie powinni zrezygnować anemicy - wszystko przez to, że zazwyczaj nie ograniczamy jej tak jak kawy. Spora zawartość teiny, czyli substancji identycznej w budowie jak kofeina i działającej tak samo, sprawia, że można z łatwością ją przedawkować.
W efekcie czuje się nadmierne pobudzenie, nerwowość i problemy żołądkowe, takie jak ból brzucha, biegunka czy mdłości. Mnogość wyboru herbat o różnych mocach sprawia jednak, że mamy większą dowolność w dobraniu odpowiedniego gatunku do naszych warunków zdrowotnych.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Łyżeczka produktu zjedzona przed snem przynosi zniewalające rezultaty
-
Pamiętacie jeszcze kultowe ciastka orzeszki? Znamy najlepszy przepis
Źródło: kuchnia.wp.pl