Czy picie wody z kranu jest bezpieczne?
Komunikaty wydawane przez GIS często chronią nas przed przykrymi konsekwencjami spożycia produktów, które nie spełniają określonych norm. Niedawno sanepid poruszył kwestię wody z kranu. Czy picie jej jest bezpieczne?
GIS rozwiewa wątpliwości dotyczące wody z kranu
Komunikaty GIS wielokrotnie pojawiały się na naszym portalu. Jakiś czas temu wspominaliśmy o produktach, które zostały wycofane ze sprzedaży przez sanepid . Dziś pod lupę weźmiemy komunikat dotyczący wody.
Nie da się ukryć, że woda z kranu jest bardziej ekologiczną alternatywą dla produktów pakowanych w plastikowe butelki. Coraz więcej osób pija ją właściwie każdego dnia. Niektórzy smakosze zastanawiają się, czy sięganie po taką wodę jest bezpieczne. GIS postanowił opublikować komunikat odnoszący się do tego zagadnienia .
GIS poruszył kwestię wody z kranu z uwagi na doniesienia medialne, które błędnie sugerowały, że poprzez jej spożywanie możemy doprowadzić do infekcji koronawirusem . W obliczu takiej sytuacji cała sytuacja musiała zostać wyjaśniona.
Woda przeznaczona do spożycia przez ludzi dostarczana w ramach systemu zbiorowego zaopatrzenia w wodę jest bezpieczna zarówno do spożycia, jak i celów gospodarczych w kontekście potencjalnego skażenia wirusem SARS-CoV-2 — można wyczytać w komunikacie opublikowanym przez GIS na rządowej stronie.
(Canva / nito100)
Skąd pomysł na SARS-CoV-2 w wodzie?
Całe zamieszanie najprawdopodobniej wynika z badań zleconych przez Komisję Europejską w dokumencie z 17.03.2021 r. Miały one wykazać, czy koronawirus znajduje się w wodach powierzchniowych i ściekach .
SARS-CoV-2 jest niestabilny w wodzie. Jego ewentualna obecność w ściekach oraz wodach powierzchniowych może być ostrzeżeniem przed kolejną falą pandemii . Oczywiście w naszych kranach nie leci woda, w której mogłyby znaleźć się wirusy.
Czy woda z kranu jest w pełni bezpieczna?
Niektórzy uważają, że woda z kranu może przyprawić o problemy gastryczne i wolą jej unikać. Okazuje się, że nie mamy się czego obawiać. GIS w swoim komunikacie nadmienił, że woda z ujęć powierzchniowych jest poddawana procesom uzdatniania oraz dezynfekcji .
Taki zabieg sprawia, że możemy ją pić i wykorzystywać do przygotowywania posiłków bez większych zmartwień. Warto zauważyć, że woda z kranu musi spełniać określone normy i nie może być szkodliwa dla zdrowia .
Mając na uwadze powyższe informacje, możemy bez obaw sięgać po wodę z kranu. Zwłaszcza że jest ona bardziej przyjazna dla środowiska. Za jakiś czas plastikowe butelki mogą zostać objęte kaucją .
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: gov.pl