Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Wiceminister o wprowadzeniu kaucji za plastikowe butelki
Jakub Kossakowski
Jakub Kossakowski 29.04.2021 02:00

Wiceminister o wprowadzeniu kaucji za plastikowe butelki

Plastikowe butelki z kaucją
Canva.com / whyframestudio

Bez wątpienia kaucja za plastikowe butelki jest ciekawym pomysłem. Okazuje się, że wielu Polaków jest za tym rozwiązaniem. Badania Instytutu Pollste potwierdziły ten fakt. Rząd pracuje już nad wprowadzeniem systemu zwrotu butelek.

Plastikowe butelki będą zwrotne?

Wiele wskazuje na to, że plastikowe butelki będą obarczone kaucją, którą będzie można odzyskać przy oddaniu opakowania. Zgodnie z wynikami badania Instytutu Pollste takie rozwiązanie popiera 74% ankietowanych. Przeciwnych było zaledwie 19%.

Oczywiście plastikowe butelki można wykorzystać na różne sposoby. Niedawno wspominaliśmy o tym, jak wyhodować w nich czosnek. Jednak znacznie lepiej sprawdzi się dobry system zwrotu tego typu opakowań.

Wielu smakoszy zastanawia się nad tym, w jaki sposób będzie funkcjonował system zwrotu plastikowych butelek. Wiceminister klimatu wypowiedział się na ten temat w programie Newsroom. Prawdopodobną opcją jest zastosowanie automatów i możliwość oddanie butelek w punktach, które znajdą się w sklepach. Ograniczy ona koszty dla konsumentów.

Taki system jest przygotowywany i szlifowany, by w najbliższym czasie ujrzeć światło dzienne. Wprowadzenie systemu tak, jak chcą niektóre ugrupowania, że na każdym rogu będzie stał butelkomat, spowodowałby wzrost kosztów dla konsumentów, a tego chcemy uniknąć — wyjaśnił Jacek Ozdoba, przytaczany przez portal Money.

O całej sprawie, w rozmowie z radiową Jedynką, wypowiedział się także minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Zapowiedział on, że kaucją byłyby objęte plastikowe butelki do trzech litrów. Dodał również, że aktualnie trwają konsultacje z producentami, które mają pomóc w ustaleniu szczegółów dotyczących tego rozwiązania.

(Canva / EyalGranit)

Ile wyniesie kaucja za plastikowe butelki?

Cena kaucji według większości badanych przez Instytut Pollste kaucja powinna wynosić mniej niż 1 zł. Z pewnością byłaby to spora zachęta do ich oddawania. Takie rozwiązanie popiera 75% przebadanych osób.

To właśnie od ceny w znacznej mierze zależy sukces całej akcji. Zbyt małe pieniądze za butelki sprawią, że konsumentom nie będzie chciało się wysilać, by je zwrócić. Natomiast zbyt wysoka Zniechęci do zakupu produktów, które są w nich pakowane. W takich sytuacjach tracą i konsumenci i producenci.

Nie pozostaje nam nic innego jak oczekiwanie na rozwój sytuacji. Już wcześniej wspominaliśmy o kaucjach za plastikowe butelki. Z dnia na dzień pojawia się coraz to więcej informacji na ten temat. Nie można zapomnieć o tym, że już 10 krajów Unii Europejskiej wprowadziło tego typu rozwiązanie.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Polsat News; Portal Komunalny; Money

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi: Pieniądze