Kroję pigwę, a potem zalewam ją tym sokiem. Dżem smakuje jak milion dolarów
Jesienią stawiam na przetwory z pigwy. Te niepozorne owoce mają nie tylko więcej witaminy C niż cytryna, ale również zachwycają swoim lekko kwaśnym smakiem w przetworach. Przygotowany z nich dżem doskonale współgra z naleśnikami i racuchami.
Jak zrobić dżem z pigwy?
Zrobienie dżemu z pigwy wcale nie jest trudne. Sekretem jego smaku jest dodatek dobrej jakości soku jabłkowego. Ważne jest, aby był on bez dodatku cukru.
Lista składników na dżem z pigwy:
- 2 kg pigwy
- 0,5 kg cukru (można zastąpić cukrem trzcinowym)
- sok jabłkowy 100 procent bez dodatku cukru - 1 karton
Prosty sposób na dżem z pigwy
Myję owoce pigwy i obieram je ze skórki, a następnie wycinam z nim gniazda nasienne i kroję na mniejsze części. Wrzucam je do garnka, zalewam sokiem jabłkowym i gotuję do miękkości. Następnie, sypię do nich cukier i gotuję jeszcze przez 10 minut.
Dżem wlewam do wyparzonych słoików, zakręcam i pasteryzuję przez 15 minut w temperaturze 100 stopni. Jakie inne dania można zrobić z pigwy? Odpowiedź poniżej.
Jak wykorzystać w kuchni pigwę?
Pigwa z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Najczęściej wykorzystujemy ją do przygotowania przetworów. Poza wspomnianym wyżej dżemem przygotowujemy z niej m.in. soki, syropy, konfitury do herbaty i nalewki. Mają one nie tylko walory smakowe, ale i zdrowotne . Pigwa może być również dodatkiem do ciast, deserów, a nawet pierogów. Warto, jednak pamiętać, że nie powinno się jej jeść na surowo .