Smakosze.pl Produkty Kulinarne zastosowania babki lancetowatej
.

Kulinarne zastosowania babki lancetowatej

26 kwietnia 2021
Autor tekstu: Adam Moskal

Babka lancetowata często jest obiektem ataku ogrodników, którzy chcą wykorzenić ją ze swojego podwórka. Wyrastające mięsiste liście przeszkadzają im w osiągnięciu idealnego, gładkiego trawnika. Istnieje jednak znacznie lepszy sposób na wykorzystanie tej rośliny.

Wbrew pozorom nie jest to chwast, lecz bardzo pożyteczne zioło, z którego można sporządzać zarówno lekarstwa, jak i smaczne potrawy. Dawniej często wykorzystywana była przez zielarzy, aby leczyć proste, acz dokuczliwe dolegliwości.

Jak wykorzystać babkę lancetowatą?

W celach kulinarnych stosuje się jedynie młode liście, których smak jest najdelikatniejszy. Wyczuwa się w nich słodycz, odrobinę goryczki oraz słoności. Ta część rośliny często stosowana jest w celu zrobienia koktajli oczyszczających, które pije się dla detoksu.

Świetnym sposobem jedzenia babki jest dodanie posiekanych grubo młodych liści do ciasta na racuchy. Można połączyć je z jabłkami lub innymi owocami, a następnie usmażyć jak w tradycyjnym przepisie na te placuszki. Babka nadaje racuchom ciekawego, lekko wytrawnego smaku.

Inne pyszne i zdrowe propozycje na babkę

Wraz z mniszkiem lekarskim, pokrzywą i miętą można łączyć ją w ciekawych letnich sałatkach. Po dodaniu majonezu lub jogurtu, soli oraz pieprzu tworzy się smaczna sałatka, którą można podać do kotletów schabowych czy pieczonego schabu.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji, sprawdź inne nasze materiały. Przeczytaj ten artykuł, w którym wyjawiamy, co należy dodać do kapusty, aby po jej jedzeniu nie mieć przykrych wzdęć. W tym tekście zdradzamy najbardziej kontrowersyjne dania z całego świata, które mimo wszystko uznawane są za prawdziwe delikatesy.

Na kaszel i infekcje górnych dróg oddechowych zaleca się picie syropu z babki, który łatwo można zrobić w domu. W ystarczy posiekać jej liście, zmieszać z cukrem i wodą, a następnie gotować, aż całość zgęstnieje. Jedna łyżka syropu co kilka godzin szybko przyniesie ulgę.

Przepis na liści babki lancetowatej w cieście

Do przygotowania smażonych liści, będziesz potrzebować około 30 liści babki, 3/4 szklanki mąki pszennej, 2 łyżki oliwy z oliwek lub innego oleju, sól, 3-4 łyżki śmietanki, olej do smażenia, 1-2 surowe białka i pieprz. Na początku umyj dokładnie liście i osusz je ręcznikiem kuchennym.

W misce zmieszaj ze sobą wszystkie składniki poza liśćmi. Gdy ciasto będzie miało konsystencję rzadkiego budyniu, możesz maczać w nim liście. Smaż je na oleju na złoty kolor. Po usmażeniu posyp je z wierzchu wędzoną papryką oraz granulowanym czosnkiem.

Smażone liście babki lancetowatej. Źródło: LRArmstrong, Getty Images Pro

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: gotujmy.pl; potrawyregionalne.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy