Mięso drobiowe drożeje
Canva.com / Joe_Potato

Mięso drobiowe cały czas drożeje

Smakowite mięso drobiowe można przygotować na rozmaite sposoby. Przysmaki na jego bazie niejednokrotnie przyprawiały nas o szybsze bicie serca. Niestety, podczas zakupów na pierwszy rzut oka można dostrzec, że mięso drobiowe znacząco podrożało. Jakie są tego przyczyny?

Nie da się ukryć, że mięso drobiowe odgrywa ważną rolę w kulinariach. Wykorzystujemy je, chociażby w kultowym rosole. Okazuje się, że ceny tego produktu cały czas rosną. Na taki stan rzeczy składa się kilka czynników.

Mięso drobiowe jest coraz droższe

Bez wątpienia mięso drobiowe uchodzi za jeden z najistotniejszych produktów spożywczych. Jakiś czas temu prezentowaliśmy przepis na fantastyczną sałatkę z kurczakiem. Dziś pod lupę weźmiemy wzrost cen za mięso drobiowe.

Koszty związane z zakupem jedzenia ciągle rosną, a zakupy spożywcze z miesiąca na miesiąc kosztują nas coraz więcej. Mięso drobiowe nie jest tutaj wyjątkiem. Wielu smakoszy stwierdziłoby zapewne, że winę za to ponosi pandemia i wynikające z niej ograniczenia.

Rzeczywiście ogólnoświatowe zamieszanie związane z zagrożeniem epidemiologicznym miało wpływ na ceny mięsa drobiowego. Warto zauważyć, że w Polsce połowa wyprodukowanego mięsa jest przeznaczona na eksport.

Kiedy należy solić ziemniaki?Kiedy należy solić ziemniaki?Czytaj dalej

Z dnia na dzień zamknęły się kraje Europy Zachodniej, które są nastawione na turystykę i hotelarstwo, a bary, restauracje i inne podmioty gastronomiczne, które odbierają nasze mięso, przestały funkcjonować. To spowodowało ogromne perturbacje i pociągnęło gigantyczne straty przede wszystkim u hodowców, ale również w zakładach przetwórstwa drobiowego — wyjaśnił w rozmowie z Newseria Biznes, przytaczanej przez portal Wiadomości Handlowe, Andrzej Nowak będący prezesem zarządu Polskiego Związku Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu.

Mięso drobiowe

(Canva / Syda Productions)

Jakie są pozostałe czynniki wpływające na wzrost cen mięsa drobiowego?

Pandemia nie jest jedyną przyczyną zaistniałego stanu rzeczy. Mięso drobiowe robi się coraz droższe z uwagi na wzrost ceny paszy. Podwyżka w ciągu roku sięgnęła ponad 15%. Dodatkowo oliwy do ognia dolała ptasia grypa.

Okazuje się, że od początku roku do 16 kwietnia wykryto aż 177 ognisk wirusa. Oznacza to zagrożenie wystąpieniem infekcji u 5,5 milionów ptaków. Jednak to jeszcze nie koniec problemów. Czego mogą spodziewać się wielbiciele mięsa drobiowego?

Do wszystkich powyższych problemów dochodzi jeszcze kwestia inflacji. Wystarczy zauważyć, że w czwartym kwartale 2020 roku były niższe o 9,5% w porównaniu do pierwszego kwartału 2021 roku. Takie doniesienia nie napawają optymizmem.

Niefortunnie wszystko wskazuje na to, że mięso drobiowe ciągle będzie drożało. Na szczęście w sklepach możemy coraz ciekawsze zamienniki mięsa. Ostatnio wspominaliśmy o bezmięsnych wędlinach. Warto wiedzieć, czym się one charakteryzują.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Wiadomości Handlowe

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł