Kuroń do fasolki po bretońsku dodaje 2 aromatyczne składniki. Jednogarnkowe danie doskonale syci
Fasolka po bretońsku jest powszechnie znanym i lubianym daniem jednogarnkowym. W okresie jesienno-zimowy stanowi rozgrzewający i sycący obiad. Jakub Kuroń podkręca jej smak szczodrym dodatkiem wędzonego boczku oraz kiełbasy. Aromat takiej fasolki jest nie do podrobienia.
W fasolce po bretońsku nie może zabraknąć cebuli oraz czosnku. Te dwa warzywa na stałe zagościły w naszej kuchni. Staranny dobór ziół i przypraw stawia kropkę nad i w tym smakowitym przepisie. Musisz go wypróbować.
Przepis na aromatyczną fasolkę po bretońsku Jakuba Kuronia
Składniki:
-
400 g fasoli Piękny Jaś
-
ok. 1,2 l wody
-
4 liście laurowe
-
8 ziaren ziela angielskiego
-
250 g wędzonego boczku (ze skórą)
-
500 g dobrej wędzonej kiełbasy
-
1 duża cebula
-
2 łyżki oleju roślinnego np. rzepakowego
-
2 puszki pomidorów krojonych
-
3-4 ząbki czosnku
-
3 łyżki koncentratu pomidorowego
-
1 łyżka suszonego majeranku
-
łyżeczka pieprzu, np. ziołowego
-
1 łyżka papryki słodkiej mielonej
-
sól, pieprz
Pyszna fasolka po bretońsku krok po kroku
Pięknego Jasia do fasolki po bretońsku przepłucz pod zimną wodą . Następnie przesyp go do miski i zalej dużą porcją zimnej wody . Odstaw do namoczenia na kilka godzin, a najlepiej na całą noc .
Po upływie tego czasu przygotuj duży garnek do gotowania fasolki po bretońsku . Wrzuć do niego fasolę, liście laurowe, ziele angielskie oraz skórę odkrojoną z boczku. Całość zalej wodą i gotuj ok. 2 godziny, aż fasola zmięknie .
Z garnka wyjmij wieprzową skórę . Na patelni rozgrzej 2 łyżki oleju i obsmaż na nim pozostały boczek pokrojony w kostkę . Po kilku minutach dorzuć do niego pokrojoną w półplasterki kiełbasę i smaż jeszcze chwilę .
Cebulę do fasolki po bretońsku posiekaj i dodaj do zawartości patelni . Do składników dorzuć pokrojony w plasterki czosnek . Wszystko to smaż 3-4 minuty, od czasu do czasu mieszając . Zawartość patelni przełóż do garnka z fasol ą.
Do fasolki po bretońsku dodaj pomidory, koncentrat pomidorowy oraz przyprawy . Całość gotuj na małej mocy palnika, aż wszystkie smaki dobrze się połączą . Dopraw do smaku. Po ok. 30 minutach fasolka po bretońsku gotowa jest do podania . Gęsta zupa inspirowana fasolką po bretońsku zachwyca swoim aromatem . Bezmięsna wersja fasolki przekona do siebie zarówno wegetarian, jak i miłośników mięsa .
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Świąteczny barszcz zrobisz w chwilę. Nie potrzebujesz nawet zakwasu. Nie ma prostszego przepisu
-
Moczysz śledzie w wodzie? Jest znacznie lepszy sposób. Od razu zauważysz ogromną różnicę
-
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama
Źródło: kuron