Czym różnią się leniwe od kopytek?
Pierogi leniwe są absolutnym kulinarnym szlagierem, któremu bardzo ciężko się oprzeć. Nie inaczej jest również w przypadku kopytek. Wyjątkowe smakołyki potrafią przyprawić o szybsze bicie serca. Warto wiedzieć czym się różnią.
Jak odróżnić leniwe od kopytek?
Przeważnie leniwe uznawane są za danie serwowane na słodko. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by przygotować je w słonej odsłonie. Wtedy bardzo łatwo pomylić je z kopytkami. Największa różnica to wykorzystane składniki .
Leniwe swoją nazwę zawdzięczają prostocie wykonania. Robi się je z tych produktów, których używamy do przygotowania pierogów z serem. W przypadku kopytek zamiast twarogu używa się ziemniaków . Jak przyrządzić idealne leniwe?
Pierogi leniwe możemy z łatwością przygotować w domowym zaciszu. Swoją recepturą podzieliła się niezawodna Ania Starmach . Najpierw musimy zaopatrzyć się w niezbędne składniki. Co nam będzie potrzebne?
-
250 g tłustego białego sera
-
125 g mąki pszennej
-
jajko
-
30 g masła
-
30 g cukru
-
45 g bułki tartej
-
odrobina soli
Idealne leniwe, którą zachwyca najbliższych
Na początku twaróg rozdrabniamy widelcem i mieszamy z mąką, jajkiem i solą. Ugniatamy ciasto. Powinno mieć w miarę jednolitą konsystencję. Lepimy z niego wałeczki . Następnie kroimy je na dobrze znany nam kształt.
Nasze leniwe są już prawie gotowe. Wystarczy je ugotować we wrzącej wodzie. Zajmuje to kilka minut . Po wypłynięciu na powierzchnię wyławiamy pierogi leniwe z wody. Najlepiej serwować z zasmażką z masła bułki tartej i cukru.
Kopytka przygotowuje się bardzo podobnie. Wystarczy, że zamiast twarogu użyjemy ziemniaków. Ugotowane bulwy trzeba ugnieść i zmieszać z pozostałymi składnikami . Oba dania z pewnością przypadną do gustu domownikom.
Oczywiście leniwe i kopytka to nie jedyne wyborne kluski. Inne specjały również są godne uwagi. Smakosze z pewnością docenią przepis na smakowite szare kluchy . Przed drugim daniem wypada zaserwować zupę. Pomidorowa zapowiada się przednio .
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Produkty, których lepiej nie wkładać do mikrofali. Mogą ją doszczętnie zepsuć
-
Deska do krojenia ma ukrytą funkcję. Wystarczy się przyjrzeć
-
Przepis na pączki z 1783 roku. Najlepsza tradycyjna receptura
Źródła: aniastarmach.pl; haps.pl