Media informują o oszustach sprzedających polskie truskawki
Truskawki jak co roku wywołują ogromne emocje wśród Polaków - wielu z nas nie może się doczekać, aż w pełni rozpocznie się krótki sezon na te pyszne i soczyste owoce. Dlatego z emocji łatwo jest się nabrać na nieuczciwe działania sprzedawców.
Choć w sklepach i na rynkach dopiero co pojawiły się pierwsze łubianki wypełnione czerwonymi truskawkami, nie brakuje handlowców, którzy próbują skorzystać z okazji. Z tego powodu należy zachować szczególną ostrożność, gdy decydujemy się na zakup w tym czasie.
Oszukane truskawki
Na podwarszawskiej giełdzie warzyw i owoców w Broniszach można już kupować pierwsze truskawki. Choć ich ilość nie jest wielka, a cena za kilogram 7 maja wynosiła w hurcie około 27 zł, chętni mimo wszystko z zapalczywością próbują kupić choć odrobinę.
Niestety, poza krajowymi owocami, dostępne są także te importowane, których smak, jak i jakość, znacznie odbiegają od naszego standardu. Dystrybutorzy próbują jednak niekiedy sprzedawać je jako produkt polski. Jak się ochronić przed takim oszustwem?
Czym różnią się polskie truskawki od importowanych?
Na pierwszy rzut oka można zauważyć, że nasze truskawki są mniejsze, ich kształt mniej regularny, nie mają połysku, intensywnie pachną, są miękkie i bardziej czerwone. Póki co hodowcy nie oferują ich jednak zbyt wiele, ponieważ aktualnie sprzedają jedynie owoce wyhodowane w szklarniach.
Na naszym portalu zdradziliśmy również wiele innych ciekawych informacji kulinarnych, które mogą cię zainteresować. Przeczytaj ten artykuł , w którym zdradzamy najnowsze doniesienia o niebezpiecznej substancji w gumach i słodyczach. W tym tekście pokazujemy jak przygotować kogel-mogel w bezpieczny sposób.
Truskawki zza granicy są z kolei regularne w swoim kształcie, nie mają jednolitego zapachu ani koloru, a ich kształt najczęściej jest wydłużony w porównaniu do polskich. Co więcej, zagraniczne truskawki sprzedaje się w plastikowych pojemnikach, a polskie w łubiankach.
Źródło: canva/Jari Hindstrom
Powody wysokiej ceny truskawki
W porównaniu do tego samego okresu w zeszłym roku, owoce te są znacznie droższe. Na rynku hurtowym w pierwszej dekadzie maja 2020 roku kilogram truskawek kosztował 18 złotych, a obecnie ich cena osiąga nawet 30 złotych.
W tym roku wegetacja roślinna jest spóźniona o około 2 tygodnie, co jest głównym wyjaśnieniem podwyżek cenowych. Jeśli jednak pogoda dopisze, już za parę tygodni koszt 1 kilograma truskawek drastycznie spadnie i każdy będzie mógł się nimi cieszyć.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: money.pl