Smakosze.pl
Guma do żucia i słodycze zawierają niebezpieczną substancję

Canva Pro/filistinlyan Getty Images

Niebezpieczna substancja w gumach do żucia i słodyczach

7 Maja 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Słodycze i gumy do żucia stanowią bardzo duży ułamek codziennej diety milionów ludzi z całego świata. Okazuje się, że popularny składnik tych produktów, może wykazywać bardzo groźne działanie na ludzki organizm. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności przekazuje, że E171 nie jest uznawany już za bezpieczny dodatek do żywności.

Gumy do żucia czy słodycze są częścią naszego życia. Po obiedzie uwielbiamy sięgnąć po batonika czy czekoladę, a gumy do żucia przydają się, gdy chcemy w łatwy sposób odświeżyć sobie oddech lub oczyścić zęby z resztek po jedzeniu. Niestety, wiele osób nie ma pojęcia o możliwych przykrych konsekwencjach ich spożycia. 

Oczywiście w niewielkich ilościach oba produkty nie powinny stanowić zagrożenia - problem pojawia się, gdy zaczynamy jeść je w znacznych ilościach. Wtedy ryzykujemy poważnym uszczerbkiem na zdrowiu, który może wywoływać ciężkie choroby. 

Ogranicz słodycze i gumy do żucia

E171, czyli dwutlenek tytanu, jest często stosowanym barwnikiem spożywczym. Nadaje produktom jasnej, białej barwy. Wykorzystuje się go nie tylko przy produkcji gum do żucia czy lukrów, lecz również majonezu, białych sosach czy paście do zębów. 

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, w skrócie EFSA, poinformował, że dwutlenek tytanu nie jest już dłużej uznawany za bezpieczny dodatek do żywności. Wszystko po badaniach przeanalizowanych przez EFSA, które pokazały szkodliwy wpływ na zdrowie. 

Pojawiły się bowiem obawy, jakoby E171 może mieć działanie rakotwórcze, co udowodnione zostało przy pomocy badań przeprowadzonych na szczurach. Nano cząstki tego barwnika mogą działać genotoksycznie, a więc powodować uszkodzenia genotypu.

Na naszym portalu zdradziliśmy również wiele innych ciekawych informacji kulinarnych, które mogą cię zainteresować. Przeczytaj ten artykuł, w którym wyjaśniamy jak wyhodować drzewko laurowe w domu. W tym tekście  pokazujemy jedzenie przyszłości według Unii Europejskiej. 

Źródło: -oqIpo-, Getty Images

Francja zakazała E171

Rząd Francji w ubiegłym roku zdecydował się zakazać używania dwutlenku tytanu w produktach spożywczych. Decyzja podjęta została po tym, jak rządowa agencja ANSES wskazała na szkodliwy wpływ tego białego barwnika na ludzkie zdrowie.

Co ciekawe, zagrożenia kancerogenne i genotoksyczne nie są jedyne. Naukowcy badający E171 zaobserwowali, iż częste spożywanie go może doprowadzać do degradacji mikrobiomu jelitowego, który ma ważne funkcje w działaniu ludzkiego ciała. 

W badaniach na zwierzętach wykazano także negatywny wpływ na rozwój płodu i funkcjonowanie układu rozrodczego u osobników narażonych na duży kontakt z nanocząstkami. Lepiej więc powstrzymać się ze zbyt dużej konsumpcji produktów, które zawierają ten barwnik. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ug

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Dieta

Czym różnią się borówki od wilczych jagód?

Czytaj więcej >

Dieta

Ile filiżanek kawy można pić w ciągu dnia?

Czytaj więcej >

Dieta

Jak przygotowywać czosnek, by nie tracił smaku i właściwości?

Czytaj więcej >

Dieta

Czy lepiej zamiast cukru używać miodu?

Czytaj więcej >

Dieta

Fatalne wyniki po kontrolach lodów z automatów

Czytaj więcej >

Dieta

Czy jedzenie ogórków kiszonych na pusty żołądek jest zdrowe?

Czytaj więcej >