Mistrzowski karp w galarecie wg. przepisu Wojciecha Amaro
Karp w galarecie jest typową potrawą wigilijną. Jednak zdania na jej temat są podzielone — jedni nie wyobrażają sobie tej uroczystej kolacji bez galarety, inni wcale za nią nie przepadają. Dziś postaramy się przekonać do karpia w galarecie osoby z obiekcjami. Pomoże nam w tym mistrzowski przepis Wojciecha Amaro.
Wojciech Modest Amaro i jego restauracja Atelier Amaro są zdobywcą pierwszej gwiazdki Michelin w Polsce. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest najlepszym restauracjom na świecie. A za tym sukcesem stoi oczywiście jej właściciel i szef kuchni w jednej osobie. Także warto zainteresować się jego pomysłami, bo najwyraźniej zna się na rzeczy.
To, co urzeka w kuchni Amaro, to powrót do kuchni natury i proste rozwiązania. Właśnie takim niewyszukanym trikiem, jakim jest namoczenie rodzynek w soku z kiszonych ogórków, restaurator odmienił smak tej potrawy.
Mistrzowski karp w galarecie wg przepisu Wojciecha Amaro
Składniki:
-
1 średniej wielkości karp
-
5 dag rodzynek
-
1 szklanka soku z kiszonych ogórków
-
1 cebula
-
1 marchewka
-
1 pietruszka
-
kawałek korzenia selera
-
kilka ziaren ziela angielskiego
-
2-3 listki laurowe
-
3 łyżki żelatyny
-
sok z cytryny
-
sól, pieprz
-
2 łyżki konserwowego groszku
-
natka pietruszki
Przygotowanie karpia w galarecie
Rodzynki opłucz, osącz, zalej sokiem z kiszonych ogórków. Odstaw do namoczenia na 2-3 godziny.
Karpia spraw, oczyść z łusek, usuń wnętrzności i głowę. Dokładnie wypłucz, osusz, pokrój w dość wąskie dzwonka, oprósz solą.
Do rondla włóż oczyszczoną cebulę, marchewkę, pietruszkę i seler, a także ziele angielskie i listki laurowe. Zalej ok. 2 l zimnej wody, zagotuj, dodaj trochę soli i pieprzu, gotuj 20 min.
Po tym czasie włóż do wywaru dzwonka karpia. Naczynie przykryj i gotuj rybę na małym ogniu ok. 20 minut.
Po tym czasie ugotowaną rybę oraz warzywa wyjmij ostrożnie na talerz. Rybę wystudź, usuń z niej ości. Wywar przecedź przez sito wyłożone ręcznikiem papierowym. Gotuj go, aż zostanie ok. litr.
Żelatynę namocz w małej ilości zimnej wody, dodaj do wywaru, mieszaj do rozpuszczenia. Wywar dopraw sokiem z cytryny, solą i pieprzem, wymieszaj z rodzynkami, wystudź.
Na półmisek wylej ok. 1/3 wywaru, zastudź go. Na stężałej galarecie ułóż porcje ryby, zalej ją połową pozostałego wywaru.
Gdy galareta zastygnie, rybę obłóż plasterkami marchewki, groszkiem i natką. Całość ostrożnie zalej pozostałą galaretą, wstaw do lodówki, by galareta stężała.
Na naszej stronie znajdziesz też inne przepisy na potrawy wigilijne. Sprawdź, jak przygotować zupę grzybową , a także jak zrobić rybny pasztet .
Źródło zdjęcia: canva/funkybg
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: o2