Na czym polega blanszowanie i kiedy je stosować. Garść porad dla smakoszy
Warzywa zwykle gotujemy w wodzie lub na parze. Często smażymy je również na maśle, oliwie lub dusimy pod przykryciem. Nie każdy jednak wie, że niektóre warzywa możemy przygotować poddając je blanszowaniu. Procesem tym warto też poprzedzić zamrażanie niektórych produktów. Sprawdźcie, na czym polega blanszowanie.
Blanszowanie jest jedną z technik przygotowywania warzyw, która stosowana jest przez najlepszych kucharzy. Blanszowane warzywa zachowują smak, kolor, chrupkość, a przede wszystkim wszystkie wartości odżywcze. Dlatego też blanszowanie uważane jest za najlepszą formę obróbki termicznej.
Blanszowanie to nie tylko sposób przygotowywania warzyw. To również prosty i skuteczny trik poprzedzający mrożenie produktów spożywczych. Dzięki niemu zachowują smak i świeżość przez wiele miesięcy. Blanszować możemy również produkty mączne, jak kluski i pierogi, a nawet grzyby, które chcemy zamrozić.
Dzięki blanszowaniu warzywa i inne produkty spożywcze smakują rewelacyjnie, nawet po długim mrożeniu. Możemy więc przygotować domowe mrożonki, które wykorzystamy do ugotowania wyśmienitych potraw dla całej rodziny.
Na czym polega blanszowanie? Dlaczego warto je stosować?
Blanszowanie to metoda obróbki żywności, głównie warzyw, polegająca na wrzuceniu produktów na chwilę do wrzątku. Po odcedzeniu warzywa przelewa się zimną wodą, by zatrzymać proces gotowania. Warzywa wystarczy gotować nie dłużej niż 2-3 minuty.
Dzięki blanszowaniu warzywa tracą surowiznę, a jednocześnie zachowują chrupkość, jędrność i smak. W przeciwieństwie do klasycznego gotowania, blanszowane warzywa nie tracą wartości odżywczych i koloru. Blanszowane warzywa, np. marchewkę, groszek, brokuł możemy podać chociażby z ryżem i kurczakiem.
Blanszowanie warto zastosować przed mrożeniem
Blanszowanie warto zastosować również, kiedy chcemy zamrozić warzywa, pierogi, kluski śląskie, czy grzyby. Dzięki blanszowaniu każdy produkt spożywczy zachowa smak i świeżość przez długi czas.
Przygotowany do mrożenia produkt blanszujemy chwilę w gotującej się wodzie, hartujemy zimną wodą, osączamy, rozkładamy na tacce i wstawiamy do zamrażalnika na dwie godziny. Po tym czasie mrożonki porcjujemy, wkładając do woreczków ze strunowym zamknięciem. Tak przygotowane pierogi, kluski, grzyby i mieszanki warzyw zachowają świeżość i nie posklejają się w czasie mrożenia.
W tym artykule dowiesz się, jak zblanszować grzyby przed mrożeniem. Sprawdź również, jak najlepiej myć warzywa i owoce .
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Czym przyprawiasz fasolkę po bretońsku? 2 składniki są nieodzowne
-
Przepis na zimne nóżki z golonką. Przysmak rodem z PRL-u idealny na chłodne dni
-
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama
Źródło: zywienie.abczdrowie