Smakosze.pl
Jak mrozić grzyby? Prosty sposób na utrwalenie leśnych skarbów

canva/rudigobbo

Jak mrozić grzyby? Prosty sposób na utrwalenie leśnych skarbów

30 Września 2022

Autor tekstu:

Magdalena Patacz

Grzyby leśne możemy suszyć, marynować lub mrozić. Nie każdy wie jednak, jak prawidłowo mrozić grzyby, żeby nie były gorzkie i nie zepsuły się po kilku miesiącach. Nie każdy grzyb nadaje się też do takiego utrwalania. Jak przygotować grzyby do mrożenia? Jak je mrozić i jak rozmrażać? Oto garść cennych informacji.

Mrożenie grzybów jest dobrym sposobem na zachowanie ich świeżości i niepowtarzalnego smaku. Do mrożenia wybierajmy jednak grzyby o elastycznej, zwartej strukturze, np. kurki, rydze, podgrzybki i prawdziwki. Zrezygnujmy z mrożenia maślaków. To grzyby wilgotne o dużej ilości śluzu, więc nie nadają się do mrożenia.

boczek pieczony

Babcia Zosia jest mistrzynią w pieczeniu boczku. Domową wędliną zajada się cała rodzina

CZYTAJ DALEJ

Grzyby mrożone często stają się gorzkie. Wystarczy jednak zblanszować je przez włożeniem do zamrażalnika, by nie mieć takiego problemu. Blanszowane grzyby będą świeże przez 1,5 roku, bez blanszowania natomiast zaczną się psuć już po 6 miesiącach.

Z mrożonych grzybów możemy ugotować aromatyczną zupę, zrobić z nich doskonały sos do placków ziemniaczanych, kopytek, mięsa i ryb. Pieczona ryba lub polędwiczki wieprzowe doskonale łączą się z niepowtarzalnym aromatem leśnych przysmaków.

Zblanszuj grzyby przed mrożeniem. Będą smaczne przez 1,5 roku

Grzyby, które chcesz zamrozić, dokładnie oczyść suchą szczoteczką. Szczoteczkę możesz maczać również w niewielkiej ilości soli. W ten sposób pozbędziesz się igieł, piasku i ziemi. Grzyby pokrój na mniejsze kawałki, wrzuć je do gotującej się wody i gotuj około 7 minut.

Następnie odcedź je i przelej zimną wodą, żeby zatrzymać proces gotowania. Blanszowanie zneutralizuje gorzki smak, a grzyby będą świeże i smaczne przez wiele miesięcy. Grzyby bardzo dokładnie osącz, przełóż do woreczków strunowych i włóż do zamrażalnika.

Jak długo przechowywać mrożone grzyby? Jak przygotować je do jedzenia?

Mrożone grzyby możemy przechowywać od 6 miesięcy do nawet 1,5 roku. Wszystko zależy od tego, czy poddaliśmy je wcześniej procesowi blanszowania. Krótkie obgotowanie grzybów przedłuża ich świeżość do 1,5 roku.

Grzyby mrożone wyjmij z zamrażarki minimum godzinę przed gotowaniem i pozostaw je w temperaturze pokojowej. Nigdy nie rozmrażaj grzybów w mikrofalówce, nie zamrażaj ich również ponownie, ponieważ możesz się bardzo poważnie zatruć. Rozmrożone grzyby należy wykorzystać w całości lub niestety wyrzucić.

Smak grzybów możemy zachować również poprzez suszenie- w tym artykule poznasz babciną metodę suszenia grzybów. Takie grzyby będą idealne do bigosu, czy farszu na pierogi. Marynowane grzyby to także świetny pomysł na utrwalenie ich smaku.

Grzyby

canva/Kamchatka

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: mojegotowanie

Tagi:

Magdalena PataczAutor

Redaktorka portalu Smakosze.pl. Przygotowuję dla Was przepisy i porady kulinarne. Lubię gotować i odkrywać nowe smaki, a pisanie to moja pasja. Prywatnie jestem fanką powieści fantastycznych, klasycznego rocka i gier komputerowych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Jak sprawdzić, czy jajka są świeże?

Porady

Jak sprawdzić czy jajka są świeże? Wystarczy 1 rzut oka i pozbędziesz się wątpliwości

Czytaj więcej >
krokiety

Porady

Mrozisz krokiety w panierce z bułki tartej? Wystrzegaj się prostego błędu

Czytaj więcej >

Porady

Jak zabielać zupę, by śmietana się nie zwarzyła? Zawsze pamiętaj o 2 czynnościach. Gwarantują sukces

Czytaj więcej >

Porady

Jak zabezpieczyć otwarty koncentrat pomidorowy przed pleśnieniem? Znamy 2 skuteczne sposoby

Czytaj więcej >
Jak przechowywać jabłka?

Porady

Jak przechowywać jabłka? Poradnik krok po kroku

Czytaj więcej >
awokado

Porady

Czy awokado jest owocem, czy warzywem? Rozwiewamy wątpliwości

Czytaj więcej >