Przepis na zimne nóżki z golonką. Przysmak rodem z PRL-u idealny na chłodne dni
Zimne nóżki z golonką są jednym z dań z czasów PRL-u, po które do tej pory często sięgamy. Wytrawna galareta jest smaczną i pożywną przekąską i dodatkiem do zimnej płyty. Podana z octem lub cytryną błyskawicznie znika z talerzy.
Jeszcze 30-40 lat temu zimne nóżki były obowiązkowym daniem podczas spotkań w większym gronie, świąt, wesel i przyjęć. Mięsna, wytrawna galareta z marchewką i groszkiem podana z octem lub cytryną była serwowana jako zimna przystawka.
Kultowe danie możemy przygotować w bardzo prosty sposób. Zimne nóżki to nic innego, jak galareta z mięsno-warzywnego wywaru. Do zimnych nóżek dodajemy golonkę wieprzową i warzywa rosołowe, niektórzy dodają również jajka ugotowane na twardo.
Sekretem doskonałych zimnych nóżek jest długie gotowanie mięsa na bardzo małym ogniu. Golonka i nogi muszą gotować się przez nawet 5 godzin, dzięki czemu mięso będzie tak miękkie, że aż zaczyna się rozpadać i odchodzić od kości.
Zimne nóżki z golonką, kultowa przekąska z czasów PRL-u
Składniki:
1 golonka wieprzowa
2 nóżki wieprzowe
2 duże marchewki
kawałek selera
korzeń pietruszki
cebula
4 ziarna ziela angielskiego
5 ząbków czosnku
4 liście laurowe
2 łyżeczki soli
pół łyżeczki pieprzu mielonego
Jak zrobić kultowe zimne nóżki z golonką?
Mięso oczyść, opłucz, przełóż do garnka i zalej zimną wodą. Dodaj liście laurowe i ziele angielskie, zagotuj. Do garnka włóż marchewki, korzeń pietruszki, kawałek selera, cebulę i czosnek. Dodaj też trochę soli i pieprzu i gotuj na małym ogniu, aż warzywa będą miękkie.
Miękkie warzywa wyjmij na talerz, do garnka wsyp jeszcze sól. Mięso gotuj w wywarze 4-5 godzin, aż zacznie samo odchodzić od kości. Po tym czasie wywar z mięsem przestudź. Mięso oczyść z kości i pokrój na kawałki. Marchewki pokrój w kostkę. Wywar dopraw do smaku solą i pieprzem.
Do salaterek włóż marchewkę i solidną porcję mięsa. Zalej wywarem, odstaw do całkowitego ostygnięcia. Zimny wywar włóż do lodówki na kilka godzin, żeby stężał. Zimne nóżki podaj z octem lub sokiem z cytryny, smacznego.
Przygotuj również wyśmienitą golonkę po staropolsku według przepisu Tomasza Strzelczyka. Na przekąskę i dodatek do zimnej płyty rewelacyjnie sprawdzi się również tradycyjny tatar z mięsa wołowego.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Kasia Cichopek pokazała jak robi sałatkę z kapusty pekińskiej. Idealna na każdą okazję
Żaden kefir i maślanka. Teraz do racuchów wszyscy wlewają inny produkt
Źródło: doradcasmaku