Najlepszy polski kucharz zdradził patent na słoninę. Opisuje go w swej najnowszej książce
Fun dining to dewiza Przemysława Klimy. To radość z gotowania, przyjemność łączenia ze sobą wyjątkowych składników. Klima jest pierwszym szefem kuchni w Polsce, który może poszczycić się dwiema gwizdkami Michelin. “Fun dining. Prosto i genialnie”, to również tytuł jego niedawno wydanej książki.
Fun dining, czyli radość z gotowania
Przemysław Klima jest szefem kuchni w krakowskiej Bottiglierii 1881, restauracji, która jako jedyna w Polsce szczyci się dwiema gwiazdkami Michelin. Lokal w tym roku obchodzi 10-lecie istnienia, a Klima – 23 lata pracy zawodowej . W tym roku ukazała się również jego książka “Fun dining. Prosto i genialnie”. Do kogo jest skierowana?
Już na wstępnie książki najbardziej doceniony polski kucharz przyznaje, że znajdziemy w niej potrawy, które sam lubi przyrządzać i jeść. Do ich wykonania nie potrzeba ani wyszukanych produktów, ani specjalistycznych sprzętów. Chodzi przede wszystkim o radość z gotowania i łączenia ze sobą nieoczywistych składników, ponieważ jak przekonuje Klima, to właśnie one mogą wydobyć z potrawy efekt “Wow!”. Pomimo to, że w książce znajdują się propozycje dla zaawansowanych kucharzy, z większością dań z powodzeniem poradzi sobie nawet laik.
Dania małe i duże
Książka podzielona jest na 8 rozdziałów. W pierwszym z nich poznajemy historię Klimy i Bottiglerii 1881. Dowiadujemy się, jaka jest jego filozofia gotowania. Klima przyznaje na wstępie, że ostatnio największą frajdę sprawiają mu proste dania. Przyznaje też, że w gotowaniu najbardziej lubi - karmić ludzi. I to jest właśnie esencja “fun diningu” - dobra atmosfera przy stole i smaczne jedzenie.
W kolejnych rozdziałach znajdziemy przepisy na:
- małe - czyli przekąski bądź przystawki, jak pisze autor małe rozmiarowo, za to wielkie smakiem
- duże - tu propozycje potraw, które mogą być osobnym posiłkiem lub częścią wielkiej uczty
- talerzyki - czyli wszystko to, co zamawiamy obok dania głównego, doskonałe urozmaicenie stołu m.in. pyszne i wcale nie takie trudne do zrobienia hummusy
- słodkie - bo nie ma obiadu i kolacji bez wyśmienitego deseru
- klasyki B1881 - ulubione dania z restauracji Bottigleria 1881, wśród nich znajdziemy m.in. ziemniaczaną kremówkę
- bazy - czyli punkty wyjścia do dalszych przepisów
- sosy, pikle i dodatki - a wśród nich np. olej z dymki i kiszone pomidory.
Nie mamy wątpliwości, że każdy znajdzie w tej lekturze coś dla siebie. Dziś prezentujemy jeden z zawartych w książce przepisów. Jesteście ciekawi, jak mistrz kuchni przygotowuje słoninę? Odpowiedź poniżej.
Domowa słonina według Przemka Klimy
Lista składników:
- 700 g słoniny
- 375 g soli morskiej
- 100 g ziaren czarnego pieprzu (lekko rozgniecionych w moździerzu)
- 25 g cukru
- 5 soli peklowej
Dodatkowo potrzebujemy:
- gazy, sznurka wędliniarskiego
Przepis na słoninę
Usuń ze słoniny skórę. Następnie włóż mięso do pojemnika i zasyp je mieszanką soli morskiej, peklowej oraz cukru. Przykryj mięso i odstaw do lodówki na 72 godziny. Po ich upływie oczyść mięso z przypraw a następnie natrzyj ją pieprzem. Ponownie przełóż mięso do pojemnika i włóż na noc do lodówki.
Następnego dnia wyjmij słoninę, owiń ją gazą, skrępuj sznurkiem i powieś na haczyku we wnętrzu lodówki. Pozostaw ją na ok. 2 tygodnie, aby się podsuszyła.
Klima poleca pokroić słoninę w plasterki i podawać w towarzystwie dobrego chleba oraz pikli. Z pewnością wypróbujemy takie połączenie.