Gotowanie to potoczne sformułowanie procesu polegającego na przygotowywaniu rozmaitych potraw – głównie podawanych na gorąco. W sensie nieco bardziej szczegółowym gotowanie to jeden z rodzajów obróbki termicznej jedzenia, polegający na przygotowaniu pokarmu we wrzącej wodzie.
Niemniej, gotowanie rozumiane po prostu jako przygotowywanie dań, może przybierać różne formy, wśród których gotowanie par excellence jest tylko jedną z nich. Wyróżnić w tej materii możemy także smażenie, pieczenie czy duszenie.
Samo gotowanie jest jedną z najstarszych i najpowszechniejszych w gastronomii technik przygotowywania posiłków. Z tego względu w gotowaniu wyróżnić możemy szereg praktyk, które różnią się od siebie zarówno metodologią, jak i rezultatem powziętych działań.
Najpopularniejsze techniki gotowania – wyłączając gotowanie tradycyjne – to gotowanie na parze czy gotowanie na wolnym ogniu. Coraz większą popularnością cieszy się także gotowanie próżniowe, określane również jako metoda sous-vide.
Trudno apodyktycznie stwierdzić czy gotowanie jest trudne – wszystko zależy od tego, jaki rodzaj potraw chcielibyśmy gotować. Jeżeli zależy nam wyłącznie na gotowaniu dań właściwych dla codziennych obiadów czy kolacji, to odpowiedzieć trzeba, że gotowanie na pewno nie jest trudne. Kotlety schabowe, zupa pomidorowa, kurczak z ryżem czy spaghetti – to przykłady popularnych dań, które przy odrobinie chęci łatwo nam będzie opanować.
Wraz ze wzrostem naszych kulinarnych umiejętności mogłoby się nam zamarzyć gotowanie bardziej skomplikowanych potraw. W tej materii wszystko zależy od ilości czasu, jaki gotowi jesteśmy poświęcić na naukę. Zrozumienie specyfiki nowoczesnej kuchni czy tradycji kulinarnych właściwych dla innych kręgów kulturowych może być wymagające, jednak na pewno nie jest poza czyimkolwiek zasięgiem.
Jeżeli naprawdę marzy Ci się kariera kulinarna, lub po prostu chcesz znacznie poszerzyć zakres swoich umiejętności w gastronomii, to możesz skorzystać z wielu kursów dostępnych zarówno w internecie, jak i szkołach branżowych. I pamiętaj, że praktyka czyni mistrzem!
Pokaż więcej
Co się stanie, gdy wbijemy widelec w surowego ziemniaka? Warto wypróbować poradę kulinarną od blogerki Ani Zyśk. Dzięki temu ułatwimy sobie pracę w kuchni i przygotowanie obiadu.
Z czym podajesz zupę pomidorową? Zwykle do talerza trafia ryż lub makaron. Jednak teraz te produkty warto zastąpić czym znacznie zdrowszym i smaczniejszym. Zupa pomidorowa będzie smakować, że palce lizać.
Niepokojące wieści płyną od klientów sieci sklepów Biedronka. Według relacji niektórych posiadaczy karty lub aplikacji Moja Biedronka wynika, że są regularnie okradani z dostępnych w systemie lojalnościowym promocji. Jak to możliwe i jak na takie doniesienia reaguje Biedronka?
Przed tobą impreza andrzejkowa? W takim razie warto przygotować coś pysznego. Idealna tu będzie sałatka imprezowa, która wygląda obłędnie i jeszcze lepiej smakuje. Każdy, kto jej spróbuje, poprosi o przepis.
Tomasz Jakubiak walczy z chorobą nowotworową i na bieżąco informuje w sieci o swoim stanie zdrowia. Teraz stacja TVN wydała komunikat w sprawie jurora programu “MasterChef Nastolatki”. Znany kucharz mógł przeczytać ważne słowa.
Jest kilka prostych sposobów, by pozbyć się nadmiaru tłuszczu pływającego na wierzchu rosołu. Pomocna będzie tu sztuczka z chochlą i kilkoma kostkami lodu. Oto jak to działa.
Po niedzielnym obiedzie zostało ci sporo rosołu? Nie wylewaj go, tylko poznaj przepis, dzięki któremu nic się nie zmarnuje, a ty przygotujesz zapomniane danie, którym kiedyś zajadali się wszyscy. Ta zupa po rosole szybko zyska zwolenników w twoim domu i będziesz gotować ją bardzo często. Czytaj dalej, a dowiesz się, o jakie danie chodzi.
Oto kilka prostych porad, dzięki którym placki ziemniaczane wyjdą zawsze idealne. Czasem te sycące i pyszne złote medale wydają się trudne w przygotowaniu. Nie ma tam jednak magii, a naukowe zasady.
Do przypalenia jedzenia na kuchence najlepiej nie dopuścić – to wiedzą nawet początkujący kucharze. Jeśli jednak się zdarzy, nie trzeba sięgać na sklepową półkę. Wystarczy do szafki kuchennej.
Makaron jest wyśmienitym dodatkiem do wielu dań. Chętnie dodajemy go do zapiekanek, mięsa, warzyw, zup oraz sałatek. Makaron gotujemy według instrukcji na opakowaniu, a następnie odcedzamy. I tutaj niemal wszyscy Polacy popełniają najgorszy błąd.
Miękkie, delikatne, pyszne. Takie właśnie są kluski śląskie. Kultowy dodatek do obiadu przyrządzamy z ugotowanych ziemniaków, mąki, jajka i odrobiny soli. Mało kto jednak wie, że wystarczy dodać do masy jeszcze jeden składnik, a kluski będą jeszcze lepsze.
W chłodne dni jedzenie często jest przechowywane na balkonie. To miejsce traktujemy jako drugą lodówkę. Jednak czy można trzymać jedzenie na balkonie? Okazuje się, że nie jest to dobry pomysł. Może się skończyć nawet problemami zdrowotnymi.
W sobotę (23 listopada) odbędzie się otwarcie pierwszego w Polsce sklepu malezyjskiej sieci z akcesoriami domowymi. Według zapowiedzi nowy dyskont ma być sporym konkurentem dla Pepco i Action. Pierwsze sklepy pojawią się w centrach handlowych w większych miastach.
Temperatury za oknami zbliżyły się do zera, a w wielu miejscach pojawił się już śnieg, więc najwyższy czas poznać sposoby na rozgrzewające dania. Szczególnie na takie, jak zupa, którą w łatwy sposób przygotujesz z poniższym przepisem. Jej smak oraz prostota zachwyci rodzinę na tyle, że będziesz gotować ją przez całą zimę. Ugotuj i przekonaj się sama.
Michel Moran poinformował fanów na Instagramie, że jest po zabiegu okulistycznym. Niegroźna operacja diametralnie polepszy komfort jego życia. Poruszający wpis wzbudził troskę wśród fanów kucharza.
Marzy Ci się szybki obiad? Jeśli masz w kuchni cebulę i makaron, to pyszne danie przyrządzisz w mgnieniu oka. Wyjdzie obiad wyjątkowo smaczny, który szybko zniknie z talerzy.
Być może gotowanie parówek to żadna sztuka. Jednak i tak można popełnić przy tym błędy. Co więcej, wiele z nas robi to regularnie.
Czy podczas smażenia, zdarza ci się, że olej nadmiernie pryska? Poznaj sposób, dzięki któremu tłuszcz już nigdy cię nie poparzy i nie zabrudzi twojej kuchni. Ten łatwy sposób będziesz stosować go za każdym razem.
Masło niemal codziennie gości w naszej diecie. Smarujemy nim chleb, dodajemy do ciasta, czy smażymy na nim rozmaite produkty. Teraz masłu przyjrzała się Katarzyna Bosacka. Znana dziennikarka zwróciła uwagę na jedną rzecz, która ma kolosalne znaczenie i zmienia wszystko w tym produkcie.
Zupa pieczarkowa może być jeszcze lepsza. Przygotuj ją według tego przepisu i na nowo odkryj smak pieczarkowej. Dodane do zupy nietypowe produkty, sprawią, że od razu się w niej zakochasz i już zawsze będziesz gotowała ją tylko w ten sposób.
Wigilijny karp będzie smakował zdecydowanie lepiej. Przed smażeniem wystarczy go odpowiednio przygotować, a ryba wyjdzie doskonała. Dowiedz się, jak smażyć karpia, a już nigdy nie zrobisz tego w inny sposób.
Rosół to dla wielu Polaków ulubiona zupa. Co zrobić, by wyszedł klarowny i esencjonalny? Zdradzamy trik na rosół, który go właśnie takim uczyni. Znają go najlepsze kucharki i z powodzeniem stosują.
Sztuczka kuchenna od blogerki kulinarnej Ani Zyśk jest warta wypróbowania. Dzięki niej czynność, która bywa uciążliwa, stanie się teraz banalnie prosta. Wystarczy zrobić otwór w opakowaniu z jogurtem.
Rosół to prawdziwy król wśród polskich zup. Uwielbiamy jego smak, który też czasem staramy się podkręcić różnymi sposobami. Radzimy, czego nigdy nie dodawać do rosołu. Skład tego produktu pozostawia wiele do życzenia.
Czy na pewno wiesz, jak ugotować rosół, który będzie aromatyczny i smaczny? Istotne są nietypowe dodatki i przyprawy, które odmienią smak tej klasycznej zupy. Rodzina od razu zauważy różnicę, a ty rosół będziesz gotować tylko w ten sposób.
Dynia jest składnikiem wielu jesiennych dań. Jednak tu pojawia się pytanie, jak obrać dynie? Podpowiadamy, co zrobić, żeby obieranie dyni było proste.
Barszcz czerwony to jedna z wigilijnych potraw. Już teraz warto dowiedzieć się, co zrobić, by ta smaczna zupa zyskała piękny rubinowy kolor. Sposób na intensywną barwę jest prosty i wart uwagi każdego smakosza.
Sanepid zwraca się do konsumentów i ostrzega przed spożyciem mąki żytniej razowej. Produkt zanieczyszczony jest toksyną i wycofywany ze sprzedaży. Ponad tydzień temu Sanepid też ostrzegał przed mąką z toksynami. Jak się okazuje, te dwie sprawy mają wspólny mianownik.