Smakosze.pl Przepisy Niezwykle kruche kotlety po mediolańsku wprost z XVIII wieku
canva/carlosrojas20, Getty Images

Niezwykle kruche kotlety po mediolańsku wprost z XVIII wieku

21 września 2021
Autor tekstu: Adam Moskal

Kotlety po mediolańsku mają wyjątkowo długą historię i stanowią tradycyjne danie kuchni Lombardii. Choć przypominają schabowe, są znacznie smaczniejsze - przygotowuje się je bowiem z mięsa cielęcego lub wołowego. Dodatkowy smak nadaje całości masło klarowane, na którym smaży się mięso. Trik z nożem pozwala na lepsze przyleganie panierki do mięsa.

Pierwsza informacja o kotletach po mediolańsku, po włosku cotoletta lub costoletta alla milanese, pojawia się w 1814 w słowniku dialektu mediolańskiego napisanego przez Francesco Cherubini. Jednak ich początki sięgają 1134 roku.

Tego roku podobne kotlety oferowane były przez opata bazyliki Sant’Ambrogio w Mediolanie na bankiecie dla kanoników bazyliki. Pierwszy przepis został opisany jednak dopiero w 1855 roku w książce „Gastronomia moderna” napisanej przez Giuseppe Sorbiatti.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Przepis na kotlety po mediolańsku

Masz ochotę na inne pyszne przepisy? W tym artykule wyjaśniamy, jak unikac popularnych błędów przy gotowaniu placków ziemniaczanych. Ten tekst wyjaśnia metody wykorzystania wody po ziemniakach.

Składniki:

  • 4 górki cielęce, czyli kotlety z kością

  • 4 jajka

  • bułka tarta

  • sól

  • pieprz

  • masło klarowane

Zacznij od delikatnego rozbicia mięsa cielęcego tłuczkiem. Uważaj jednak, aby nie przesadzić - kotlety powinny być zmiękczone, lecz ich grubość musi zostać taka sama. Nożem odetnij niepotrzebne żyłki i błony.

Do jednego talerza wbij jajka i rozbełtaj je z dodatkiem pieprzu. Kotlety dopraw solą. Na drugim talerzu rozsyp dużą ilość bułki tartej. Maczaj kotlety w jajku, a następnie panieruj w bułce tartej. Powtórz czynność, robiąc podwójną panierkę.

Grzbietem noża dociśnij panierkę do mięsa, tworząc wzór kratownicy. Na patelni rozpuść sporą ilość klarowanego masła i smaż na nim kotlety z obu stron na złoty kolor. Jedna strona powinna smażyć się około 8 minut. Smacznego.

Kotlet po mediolańsku

Źródło: canva/ALLEKO, Getty Images

Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: wloskakuchnia

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Wydawca serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad cztery lata, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

 

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy