Smakosze.pl Porady Od której strony należy obierać ogórka? Pora rozwiać wszelkie wątpliwości
canva/brankokosteski

Od której strony należy obierać ogórka? Pora rozwiać wszelkie wątpliwości

7 maja 2022
Autor tekstu: Magdalena Patacz

Od której strony należy obierać ogórka? To pytanie często pojawia się na forach kulinarnych, pora rozwiać wszystkie wątpliwości. W ciemniejszej końcówce ogórka znajdują się gorzkie substancje, które łatwo rozprowadzimy po całym warzywie, jeśli będziemy obierać je nieumiejętnie. Dowiesz się, jak prawidłowo obierać ogórka.

Ogórki szklarniowe, gruntowe to doskonały dodatek do obiadów, sałatek, surówek i wielu innych dań. Dodany do twarogu i podany z kromką świeżego pieczywa to idealne śniadanie. Z ogórków przygotujesz również mizerię i wiele wyśmienitych przetworów, między innymi ogórki kiszone lub ogórki w zalewie curry .

Warzywo jest bardzo orzeźwiające i smaczne, jednak często pojawia się również nieprzyjemna goryczka. Substancja jest naturalnym systemem obronnym warzyw, jednak skutecznie może zepsuć smak całego dania. Wystarczy jednak odpowiednio obrać ogórka, aby gorzki smak się nie pojawił.

Od której strony należy obierać ogórki, aby nie były gorzkie?

Ogórki zawsze obierajmy od jaśniejszej końcówki. Po każdym przeciągnięciu noża lub obieraczki po warzywie opłuczmy narzędzie pod bieżącą wodą. W ten sposób uzyskamy idealnie soczyste i smaczne ogórki bez niepożądanej goryczki.

Ciemna strona ogórka, która często ma jeszcze mały ogonek, jest źródłem gromadzenia się gorzkich substancji, dlatego też tak ważne jest obieranie ogórka od odpowiedniej strony i płukanie noża lub obieraczki, dzięki czemu nie przenosimy substancji po całym warzywie.

Dlaczego ogórki są gorzkie?

Ogórki posiadają kukurbitacyny, czyli gorzkie substancje, których głównym zadaniem jest odstraszenie owadów i innych szkodników. Substancje te są niegroźne dla człowieka, jednak zwierzęta mogą się nimi poważnie zatruć.

Co ciekawe, im trudniejsze i mniej sprzyjające do wzrostu warunki, tym gorzkich substancji w ogórku jest więcej. Ogórki szklarniowe praktycznie nie posiadają kukurbitacyn. Ogórki gruntowe natomiast zawierają jej dużo, ponieważ narażone są między innymi na wahania temperatury i szkodniki.

Skórki z ogórka

Źródło zdjęcia: canva/Jessica Scully

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: przepisy.pl

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Patacz

Wydawczyni portalu Smakosze.pl. Przygotowuję dla Was przepisy i porady kulinarne. Lubię gotować i odkrywać nowe smaki, a pisanie to moja pasja. Prywatnie jestem fanką powieści fantastycznych, klasycznego rocka i gier komputerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy