Okrasa upiekł taką szynkę, że czapki z głów. Za jej smakiem stoją zaskakująco proste składniki
Świąteczna szynka będzie kulinarnym przebojem w Boże Narodzenie. Karol Okrasa poleca znakomity i jednocześnie prosty przepis na ten przysmak. Jej korzenny smak zachwyci rodzinę i gości nie tylko w nadchodzące Święta. Pomysłowy dobór przypraw gwarantuje sukces.
Szynka od Karola Okrasy na świątecznym stole
W połowie listopada możecie już spokojnie myśleć o daniach, które przyrządzicie na Boże Narodzenie . Jeśli zależy Wam na znakomitym smaku, ale też nieskomplikowanym przepisie na obiad, to warto sięgnąć po recepturę Karola Okrasy na szynkę . Znany kucharz do przygotowania tego wybornego dania używa prostych składników.
Szynkę piecze w przyprawach i sosie cebulowym. Efekt po prostu zachwyca. To danie rozpływa się w ustach i jest idealne na Święta Bożego Narodzenia, ale nie tylko . Wasi goście nie będą obojętni wobec obiadu z taką szynką w roli głównej.
Jak zrobić szynkę z przepisu Karola Okrasy?
Składniki:
- 1 kg szynki wieprzowej
- 3 cebule
- 1 pomarańcza
- 7 łyżeczek musztardy francuskiej
- 2 łyżeczki miodu
- 1 łyżeczka masła
- 3 łyżki oleju
- 3 gałązki świeżego rozmarynu
- 2 gwiazdki anyżu
- 1 łyżka pieprzu czarnego ziarnistego
- 230 ml białego wina wytrawnego
- laska cynamonu
Przyrządzenie świątecznej szynki warto zacząć od włożenia dzień wcześniej szynki do solanki. Robimy ją z 2 łyżek soli i 2 litrów wody . Dorzucamy liść laurowy i wstawiamy szynkę do solanki. Robimy to po to, by szynka była wyjątkowo soczysta.
Po moczeniu szynkę wyjmujemy i parzymy. Szynkę wkładamy do wrzącej wody i gotujemy na wolnym ogniu . W międzyczasie drobno kroimy cebulę w piórka. Teraz ją karmelizujemy na odrobinie oleju i wyjmujemy szynkę. Do cebuli dodajemy startą skórkę z pomarańczy, sok i rozmaryn.
Soczysta szynka od Okrasy na uroczysty obiad
Dorzucamy też laskę cynamonu, miód i pokruszony czarny pieprz. Następnie dolewamy białe wino, dodajemy masło, a gdy się zagotuje, to dokładamy musztardę. Pora na włożenie części zawartości z patelni na dno żeliwnego naczynia. Wkładamy szynkę i zalewamy częścią sosu, która nam została.
Piekarnik nastawiamy na 150 stopni i naczynie wstawiamy na 30 minut. Co 10 minut możemy zaglądać i polewać mięso powstałym sosem . Szynkę wyjmujemy z piekarnika i gotujemy jeszcze bez przykrycia przez 15 minut. Sos powinien mieć zawiesistą i gęstą konsystencję. Szynkę podajemy z aromatycznym, korzennym sosem i ziemniakami. Pisaliśmy o tym, jak zrobić krupnik od Karola Okrasy. Podawaliśmy też przepis na szakszukę o tego znanego kucharza.
Źródło: YouTube/@KuchniaLidla