Najprostszy przepis na pieczenie chleba. Czym jest piętka?
Nie da się ukryć, że samodzielne pieczenie zakończone sukcesem, napawa nas dumą i radością. Wszakże nie od dziś wiadomo, że chleb przygotowany w domowym zaciszu smakuje najlepiej. Już teraz możesz poznać niezawodny przepis.
Pieczenie chleba nie musi być trudne, jednak najpierw warto przyjrzeć się kwestii nazewnictwa
Pieczenie niejednokrotnie zachwycało nas swoimi efektami. Wielu smakoszy często sięga po rozmaite przepisy na różne wypieki. Jakiś czas przedstawialiśmy recepturę na wyborne rogaliki, które idealnie nadają się na dodatek do kawy i herbaty .
Pieczenie wielu smakoszom kojarzy się z chlebem. Przysmak jest uwielbiany na całym świecie i przygotowuje się go na rozmaite sposoby. Okazuje się, ze w różnych rejonach Polski zupełnie inaczej mówi się na końcówkę bochenka .
Kiedy pieczenie mamy już za sobą, przychodzi czas na odcięcie pierwszego kawałka. Zgodnie z informacjami opublikowanymi na portalu WP Kobieta, w okolicach Poznania końcówkę chleba nazywa się mianem kromki. W lubuskim i łódzkim końcówkę określa się jako przylepkę. Natomiast w warmińsko-mazurskim oraz małopolskim nazwa to piętka. Pomorskie używa innego określenia, jakim jest dupka .
Domowe pieczenie chleba jest bardzo proste i każdy powinien sobie poradzić z tym zadaniem . Sprawdzonym przepisem podzielił się portal Domowe Wypieki. Zanim przejdziemy do przygotowań, musimy zaopatrzyć się w odpowiednie składniki.
-
500 g mąki pszennej
-
500 ml letniej wody
-
25 g świeżych drożdży lub 7 g suszonych
-
4 g cukru
-
45 g płatków owsianych
-
6 g soli
-
30 ml oleju
-
olej do posmarowania foremki
-
mąka do posypania foremki
Pieczeni chleba jeszcze nigdy nie było tak łatwe
Na początku mieszamy w misce mąkę z solą. W osobnym naczyniu mieszamy drożdże z cukrem, ciepłą wodą i płatkami owsianymi. Kiedy drożdże się rozpuszczą, wzbogacamy wszystko o olej i wcześniej przygotowaną mąkę z solą .
Ciasto wyrabiamy przez chwilę drewnianą łyżką. Miskę przykrywamy i odstawiamy na 40 minut. Masa powinna w tym czasie podwoić swoja objętość . W tym czasie foremkę smarujemy olejem i oprószamy mąką. Przekładamy do niej ciasto.
Przyszła pora na pieczenie. Chleb umieszczamy na 50 minut w piekarniku rozgrzanym do 190 stopni Celsjusza. Najlepiej sprawdzi się grzanie góra dół. Gdy pieczenie dobiegnie końca, odstawiamy nasz chleb na 10 minut do przestygnięcia. Wyciągamy go z foremki i czekamy kolejne 10 minut. Jeżeli lubisz pieczywo, warto skorzystać z przepisu na fantastyczny chleb w jajku .
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Największy błąd podczas smażenia jajka sadzonego, dlatego nie wychodzi smaczne
-
Wystarczy pić siemię lniane przez 30 dni, efekty pojawią się natychmiast
-
Pamiętacie jeszcze kultowe ciastka orzeszki? Znamy najlepszy przepis
Źródła: Domowe Wypieki; WP Kobieta