Smakosze.pl
Truskawki

Baloncici, Getty Images

Plantator szczerze o cenach truskawek

2 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Wiele osób udając się na targ czy bazar, nie jest w stanie uwierzyć w cenę truskawek. Jak możemy przeczytać na money.pl, truskawki są droższe niż egzotyczne owoce. Plantator w rozmowie z portalem przyznał, że "to co się dzieje z cenami, jest chore".

Truskawki są pewnego rodzaju symbolem lata. Gdy za oknem jest piękna słoneczna pogoda, a słupki na termometrach pokazują temperaturę powyżej 25 stopni Celsjusza, mnóstwo osób wybiera się do sklepu czy warzywniaka, aby kupić łubiankę truskawek. 

Uwielbiamy jeść je jako prostą przekąskę, przyrządzać z nich dżemy i konfitury, czy gotować sosy, którym polewamy lody oraz makaron. Niestety tegoroczne ceny są zaskakująco wysokie, a niektórzy narzekają, że polska truskawka jest droższa niż egzotyczne mango.

Truskawka zaskakuje ceną

Obecnie na giełdzie w Broniszach truskawka ma średnią cenę 11 złotych za kilogram. W sprzedaży detalicznej, czyli na bazarach, w warzywniakach czy sklepach, kilogram tych owoców zazwyczaj kosztuje 16-17 złotych, lecz w niektórych miejscach trzeba zapłacić nawet powyżej 20 złotych.

Porównując cenę truskawek do mango, można się mocno rozczarować. Egzotyczny owoc, który ma tysiące kilometrów do pokonania, zanim trafi na sklepową półkę, kosztuje w sklepach około 7 zł za kilogram. Rozmówcy money.pl nie szczędzą słów krytyki wobec sprzedawców. 

Wczoraj kupcy kupowali truskawki po 7-5 zł za kilogram, a dziś ten sam kilogram oferują swoim klientom za 17 czy nawet 20 zł. Z pewnych rozmów wynika, że handlujący muszą zarobić około 60 proc. na marży od zakupu. Resztę sobie dokładają do ceny - tłumaczy Jacek Witkowski, właściciel plantacji Grodziec w gminie Czerwińsk nad Wisłą. To, co się dzieje z tymi cenami, to chore. Chcą zarobić, ale to już przesada - mówi Witkowski. 

Nasz portal wypełniony jest informacjami, które mogą przypaść ci do gustu. Z tego artykułu dowiesz się, jak przygotować kotlety schabowe zupełnie inaczej niż tradycyjnie. W tym tekście zdradzamy ile pieniędzy, musiał zapłacić gość nadmorskiej restauracji za schab z ziemniakami i surówką.

Źródło: bobkeenan, Getty Images

Zimna wiosna przedłuża wysokie ceny

Jak tłumaczy plantator, wczesna truskawka zawsze kosztuje bardzo dużo. Dodaje jednak, że taka kwota utrzymuje się zazwyczaj około 2 tygodni, a następnie szybko zaczyna spadać, gdy mnóstwo owoców pojawia się na rynku. W tym roku jest inaczej. 

Kosmiczne pieniądze za truskawki utrzymują się już kilka miesięcy. Eksperci twierdzą, że winę za taki stan ponosi pogoda, która nie sprzyja wzrostowi roślin. Opóźniona wiosna, zimne noce i długa zima sprawiły, że rolnicy nie wyhodowali jeszcze wystarczająco dużo warzyw i owoców. 

Prognozy ekspertów nie są zbyt pomyślne. Jak wynika z rozmów przeprowadzonych z money.pl, zarówno plantatorzy, jak i eksperci rynkowi uważają, że truskawka tanieć będzie bardzo powoli, a jej cena ma być podobna do tej z 2019 roku - wtedy w Broniszach kosztowała 6,5 zł za kilogram.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: money.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor portalu Smakosze.pl. Pasję do gotowania rozpalił w nim Makłowicz. Swoje życie postanowił poświęcić kulinariom i dziennikarstwu. Pracował na wielu stanowiskach gastronomicznych. Prywatnie fan muzyki folkowej oraz sportów rowerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

czosnek

Produkty

Jak powinno się kroić czosnek?

Czytaj więcej >
ogórki kiszone

Produkty

Co oznacza biały nalot na ogórkach kiszonych?

Czytaj więcej >
bluszczyk kurdybanek

Produkty

Niezwykłe zalety bluszczyku kurdybanka

Czytaj więcej >

Produkty

Lidl promuje niemarnowanie żywności

Czytaj więcej >
miód

Produkty

Czy można jeść skrystalizowany miód?

Czytaj więcej >

Produkty

Zaskakujący filmik z rybą w piekarniku podbija Internet

Czytaj więcej >