Smakosze.pl Porady Pójdziesz na grzyby, wyjdziesz z mandatem. Służby bija na alarm
Canva / halfpoint

Pójdziesz na grzyby, wyjdziesz z mandatem. Służby bija na alarm

22 czerwca 2023
Autor tekstu: Aleksandra Proch

Polacy uwielbiają chodzić na grzyby. Niektórzy z nich robią sobie z tego zacnego hobby sposób na dodatkowy zarobek. Aby móc w spokoju handlować zebranymi grzybami, trzeba spełnić jednak szereg formalności. Na tych, którzy ich nie dopilnują, czekają surowe kary.

Zakaz sprzedaży grzybów pod groźbą kary

Zbieranie grzybów to niemal nasz sport narodowy. Każdego roku do lasów ruszają miliony Polaków. Część z nich zbiera grzyby na własny użytek, inny zaś na sprzedaż. Ci drudzy muszą jednak uważać na wysokie mandaty.

Widok grzybów sprzedawanych przy drodze nie stanowi żadnego zaskoczenia. Dla służb może być jednak okazją do wystawienia mandatu. Bez kompletu dokumentów, handlujący grzybami narazi się na wysokie koszty. Kara może sięgnąć nawet 5 tysięcy złotych.

Uwielbiany hit znika z Polsatu. Wiemy, co go zastąpi, Polacy pokochają ten program

Jakie wymogi muszą spełniać przeznaczone na sprzedaż grzyby?

Zbieranie grzybów na użytek własny nie wymaga żadnych zezwoleń . Sprawa wygląda inaczej, jeśli decydujemy się na ich sprzedaż . W takim wypadku należy wpisać się do odpowiedniego rejestru i zdobyć atesty na oferowany towar. Oznacza to sporo formalności do załatwienia .

Wpis do rejestru można zrobić, zgłaszając się do państwowego powiatowego inspektora sanitarnego . Atesty zaś wystawiane są przez grzyboznawcę lub klasyfikatora grzybów . Osobne dokumenty należy mieć na grzyby świeże , a osobne na suszone . W razie ich braku narażamy się na mandat w wysokości od 1 do 5 tysięcy złotych .

Grzyby, zarówno świeże, jak i suszone, mogą być oferowane klientom jedynie w placówkach handlowych lub na targowiskach . Informuje o tym wyraźnie Sanepid. Oznacza to, że niewielkie stoliczki rozstawione na skraju lasu są w świetle prawa nielegalne . Ponadto do sprzedaży mogą trafiać jedynie grzyby znajdujące się w wykazie z rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2011 r .

Czemu służą przepisy dotyczące grzybów?

Wyżej przytoczone przepisy nie powstały, by utrudnić ludziom życie . Mają one za zadanie chronić osoby, które na zakup grzybów się zdecydują. Niewprawne oko łatwo pomyli jadalny gatunek z jego trującym odpowiednikiem . W przeszłości takie sytuacje już się zdarzały.

Grzyby to nie tylko smakowity dodatek do wielu dań . Niektóre z nich są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Przy pomyłce w najlepszym wypadku skończymy z uciążliwym zatruciem, w najgorszym zaś trafimy do szpitala . W skrajnych sytuacjach grzyby mogą być wręcz śmiertelnie niebezpieczne .

Zatrucie grzybami może objawiać się w rozmaity sposób . Główne symptomy to nudności, wymioty, bóle brzucha, zawroty głowy i zaburzenia widzenia. Czasami może dojść także do uszkodzenia nerek lub wątroby . Ciężkie przypadki zatrucia wymagają natychmiastowej pomocy medycznej . Na warszawskim targowisko handlowano śmiertelnie niebezpiecznymi grzybami . Te dwa gatunki dla amatora mogą być nie do odróżnienia .

grzyby w lesie.png
Canva / invizbk

Źródło: kobieta.wp.pl

Posyp nią truskawki na farsz i delikatnie wstrząśnij. Pyszne nadzienie nie ucieknie z pierogów
Kiedy wypada najbliższa niedziela handlowa? Zabiegani nadrobią zaległości
Obserwuj nas w
autor
Aleksandra Proch

Wydawczyni portalu Smakosze.pl. Gotować lubiłam od najmłodszych lat, kiedy to z ochotą pomagałam mamie w kuchni. Nowe smaki chętnie odkrywam w czasie wakacyjnych wojaży. W wolnych chwilach zajmuję się muzyką oraz jeżdżę na rowerze górskim.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy