Polacy je kochają, a są jednymi z najzdrowszych ryb. Zalety odbierają mowę
Polacy uwielbiają śledzie i jedzą je nie tylko od święta. Okazuje się, że śledzie są jednymi z najzdrowszych ryb, a więc powinny pojawić się w naszej dziennej diecie. Dlaczego powinniśmy jeść śledzie częściej i jak je przyrządzić, żeby nie były tak intensywne w smaku?
Śledzie przyrządzimy na wiele sposobów
Śledzie są świetnym dodatkiem do pieczywa.. Doskonale smakują na zimno, przyrządzone wcześniej z dodatkiem śmietany, oleju i innych przypraw. Śledzie możemy przygotować między innymi z cebulą, ogórkami, suszonymi pomidorami, imbirem, cynamonem.
Śledzie są także wyśmienitym dodatkiem do sałatek. Sałatka z burakiem i śledziem oraz kultowa jarzynowa z filetem to totalny hit kulinarny. Ze śledzi przyrządzimy również tatara i podamy z kurkami, borowikami i innymi grzybami.
W 100 g śledzi znajduje się około 160 kcal. Jeśli zależy nam, aby ryby nie były ciężkie i kaloryczne, unikajmy dodatków takich jak śmietana i olej. Śledzie będą także dużo smaczniejsze i zdrowsze, kiedy opłuczemy je z solanki.
Jak śledzie wpływają na zdrowie?
Śledzie są jednymi z najzdrowszych ryb. Zawierają pełnowartościowe białko oraz kwasy omega- 3, które są niezbędne do prawidłowej pracy całego organizmu. Są bogatym źródłem potasu, cynku, żelaza i fosforu, a także witamin z grupy B, witaminy D i E.
Wprowadzenie śledzi do diety skutkuje między innymi podwyższeniem odporności, wyższą koncentracją, obniżeniem złego cholesterolu. Witaminy i inne związki zawarte w śledziach mają zbawienny wpływ na cały układ krwionośny, pracę serca, mózgu i całego układu nerwowego.
Witamina E jest uważana ze silny przeciwutleniacz, który skutecznie opóźnia procesy starzenia i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Spożywanie śledzi sprzyja utracie wagi i zwiększeniu przemiany materii.
Jak przyrządzić śledzie, żeby były delikatne w smaku i nie były słone?
Filety śledziowe kupimy albo w oleju, albo w śmietanie. Ryby bardzo często sprzedawane są także na sztuki. Wtedy są moczone w solance. Filety, które moczyły się w bardzo słonej wodzie są intensywne w smaku i nie pachną zbyt dobrze.
Aby pozbyć się nadmiaru soli z ryb, a także mocnego smaku i zapachu, wystarczy opłukać filety z solanki, przełożyć je do pojemnika i zalać zimnym mlekiem. Po dwóch godzinach filety będą delikatne i pełne smaku.
Jak wybrać dobre śledzie? Wiele osób nie ma o tym pojęcia. Koniecznie przygotuj śledzie według przepisu Ani Starmach. Kluczowe są składniki.