Smakosze.pl
obraz 2021-06-23 091639

wikimedia.commons.com/Pohled 111 CC BY-SA 4.0

Polskie potrawy, których nie cierpią obokrajowcy

23 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Dla Polaków polskie potrawy nie są niczym niecodziennym - niezależnie czy jemy flaczki, kiszoną kapustę, czy salceson, uwielbiamy ich smak. Obcokrajowcy mają jednak zupełnie odmienne zdanie i niektóre nasze danie są dla nich nie do przełknięcia. Niżej prezentujemy listę produktów, które wywołują w nich największe emocje.

Polskie potrawy smakują nam o każdej porze roku. Chłodny śledź w śmietanie, aromatyczny i delikatny salceson, czy chrupiące kiszone ogórki, które są wyjątkowo soczyste - takie smaki wypracowane zostały przez wiele pokoleń.

Nie dla każdego są one jednak naturalne. Taki problem dotyczy głównie obcokrajowców, którzy muszą zmagać się z nieprzystosowaniem do naszej specyficznej kuchni. Niektóre z dań, które są dla nas pyszne, wywołują w nich wręcz obrzydzenie.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:

Salceson nie wygląda apetycznie

Pierwszym produktem, z którym większość obcokrajowców ma problem, to salceson. Wędlina przygotowywana z wołowej głowiny nie wygląda zachęcająco, a obecność krwi i podrobów w składzie dodatkowo odpycha.

Podobnym do salcesonu daniem są nóżki w galarecie. Mięso z wieprzowych nóg, zanurzone w galarecie z tłuszczem i przyprawami nie brzmi apetycznie. Dodatkowym problemem jest odrobina octu, którym polewa się galaretę dla smaku.

Projekt bez tytułu (67)

Źródło: Darius Dzinnik / 500px, Getty Images

Projekt bez tytułu - 2021-06-22T151504.098

Czy można kisić ogórki w czasie burzy?

CZYTAJ DALEJ

Kiszone ogórki i śledzie

Marynowane śledzie w najróżniejszych przyprawach i składnikach są dla nas świąteczną i imprezową codziennością. Dla obcokrajowców ten lekko kwaśny i bardzo słony smak sprawia jednak ogromne kłopoty.

Projekt bez tytułu (68)

Źródło: bonchan, Getty Images

Natychmiast po otwarciu słoika kiszonych ogórków, na twarzach nieprzyzwyczajonych osób widać niesmak. Charakterystyczny zapach przynosi na myśl zepsucie, co wywołuje blokadę przez zjedzeniem kiszeniaków.

Projekt bez tytułu (65)

Źródło: MariusLtu, Getty Images

Najcięższe do zaakceptowania zupy

W zestawieniu nie mogło zabraknąć flaków, czyli zupy wykonanej z wołowego żołądka. Choć sama w sobie smakuje i pachnie wybornie, tak wizja zjedzenia flaków przez ludzi spoza Polski, jest dla nich zbyt wielka.

Projekt bez tytułu (66)

Źródło: Dar1930, Getty Images)

Jeśli chcesz poznać więcej ciekawostek, zajrzyj do innych naszych newsów. W tym artykule opisujemy słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który nakłania do kupowania określonych produktów. Ten tekst poświęcony został niebywałemu znalezisku, jakie odkryto pod transportem buraków.

Spore kłopoty mają oni również z czerniną, czyli zupą, której nawet Polacy nie do końca tolerują. Wywar doprawiony krwią ma niezachęcający wygląd, a gdy człowiek dowiaduje się, z czego jest wykonana, odwraca się ze skrzywieniem niesmaku.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: popularne.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Produkty

GIS wycofuje partię sezamu łuskanego

Czytaj więcej >

Produkty

Turysta zniesmaczony grillowaniem na plaży

Czytaj więcej >
Arbuz arbuzowi nierówny

Produkty

Jak wybrać idealnego arbuza?

Czytaj więcej >
Biedronka będzie otwarta w niedziele?

Produkty

Czy Biedronka będzie otwarta w niedziele niehandlowe?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy handel w niedzielę zostanie zaostrzony?

Czytaj więcej >
Napój przyczynił się do zmian skórnych

Produkty

Okropne konsekwencje po zamówieniu uwielbianego napoju

Czytaj więcej >