Smakosze.pl
image (1)

arfo, Getty Images

Kto nie powinien jeść wątróbki?

22 Czerwca 2021

(Ostatnia zmiana: 22 Czerwca 2021)

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Wątróbka uznawana jest za jeden z najzdrowszych produktów spożywczych, jednak nie każdy powinien ją jeść. Osoby zmagające się z chorobami układu krążenia, zbyt wysokim stężeniem cholesterolu, czy kamicą nerkową powinny jej unikać. W jej wnętrzu skrywa się bowiem bardzo dużo cholesterolu oraz puryn.

Wątróbka była zmorą dzieciństwa wielu z nas. Rodzice i dziadkowie świetnie zdawali sobie sprawę, że produkt ten jest wyjątkowo zdrowy, dlatego nierzadko byliśmy zmuszani do zjedzenia chociażby kilku kęsów.

Dzisiaj potrafimy docenić jej doskonały smak i delikatną fakturę, jeśli tylko jest przygotowana w odpowiedni sposób. Łatwo ją bowiem przesmażyć, a wtedy jest twarda jak podeszwa i gorzka w smaku.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:

Kto nie może jeść Wątróbki?

Przede wszystkim najbardziej narażoną na problemy zdrowotne po zjedzeniu wątróbki są ludzie, którzy chorują na schorzenia układu krwionośnego. Miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze wykluczają tę przyjemność.

W wątróbce obecny jest zły cholesterol LDL, który może pogorszyć objawy. Odkłada się on w tętnicach i tworzy blokady, które zmniejszają przepustowość żył i mogą zwiększać ryzyko powikłań.

cucumbers-379886 960 720

Czy można łączyć ogórka z pomidorem?

CZYTAJ DALEJ

Wątróbka nie dla kobiet w ciąży

W wątróbce znaleźć można także sporą ilość witaminy A, której nadmiar, szczególnie podczas początkowego okresu ciąży, może spowodować wady rozwojowe u dziecka. Dlatego warto zrezygnować zarówno z wątróbki, jak i suplementów zawierających witaminę A.

Ostrzeżenie to dotyczy zarówno ciężarnych oraz kobiet starających się o dziecko. Witamina A może wysycić organizm i przez dłuższy czas w nim przebywać. Wtedy nawet szybkie odłożenie produktów z tą witaminą na niewiele się zda.

Reumatyzm wyklucza jedzenie wątróbki

Poza powyższymi, problemy związane z nerkami lub reumatyzmem także uniemożliwiają cieszenie się ze smaku wątróbki. Znajdujące się w tym produkcie puryny mogą zwiększać ilość kwasu moczowego we krwi.

Kwas moczowy jest jednym z powodów pojawiania się dny moczanowej czy kamieni nerkowych, więc należy zachować go na odpowiednim poziomie. Inaczej ryzykuje się problemy spowodowane kilkoma kęsami wątróbki.

Projekt bez tytułu (54)

Źródło: Tatiana Volgutova

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

  • Na co powinniśmy zwracać uwagę kupując lody w upalne dni?

  • Najszybszy sposób na wyczyszczenie praski do czosnku

  • Letni chłodnik z ogórka do zrobienia w kwadrans

źródło: kuchnia.wp.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Czym doprawić sałatkę jarzynową?

Porady

Jak doprawić sałatkę jarzynową, żeby była wyrazista?

Czytaj więcej >

Porady

Do czego warto podać sos tzatziki? Rozwiewamy wątpliwości

Czytaj więcej >
mizeria

Porady

Dlaczego do mizerii warto dodać ocet?

Czytaj więcej >
kalafior

Porady

Jak ugotować kalafior, żeby był śnieżnobiały i delikatny?

Czytaj więcej >

Porady

Na czym smażyć placki ziemniaczane, żeby były chrupiące?

Czytaj więcej >
obieranie ogórka

Porady

Od której strony należy obierać ogórki?

Czytaj więcej >