Smakosze.pl
Zakaz handlu zostanie zmieniony?

Marek BAZAK/East News

Projekt zakazu sprzedaży napojów procentowych w placówkach pocztowych

17 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Zakaz handlu obowiązuje w Polsce od 2018 roku i od samego początku wywołuje wiele kontrowersji. Tym razem "Solidarność" postanowiła zaapelować do prezydenta Andrzeja Dudy o wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu w placówkach pocztowych. D

Zakaz handlu dotyczy wszystkich sklepów spożywczych w Polsce - w prawie każdą niedziele, z wyłączeniem kilku wyjątków, sklepy, w których właściciel nie może osobiście stanąć za kasą, muszą zostać zamknięte. Decyzja o wprowadzeniu zakazu nie spodobała się jednak handlowcom, którzy znajdują sposoby na obchodzenie go.

Ci wielokrotnie wskazywali, że zakaz handlu nie wnosi niczego pozytywnego, a pandemia dodatkowo zwiększyła negatywne skutki wprowadzonego prawa - klienci zmuszeni są robić zakupy w piątek czy sobotę, co zwiększa tłumy w sklepach i może wpływać na zwiększoną ilość zakażeń.

Zakaz handlu zostanie zmieniony? Handlowa "Solidarność" ma propozycję dla prezydenta

Handlowa "Solidarność" zdecydowała się skierować swój apel do prezydenta Andrzeja Dudy o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w sprawie sprzedaży alkoholu w placówkach pocztowych. Wprowadzenie nowego przepisu miałoby ograniczyć omijanie zakazu handlu przez niektóre sklepy spożywcze. 

Część placówek handlowych, takich jak Żabka, może, według handlowej "Solidarności", być otwarta w niedziele niehandlowe właśnie dzięki oferowaniu usług pocztowych w swoich sklepach. Możliwość odbierania i wysyłania paczek czy listów nie jest jednak sposobem, który pozwala sklepom obchodzić przepisy. 

Sklepy będą musiały określić swoje funkcje

Chodzi o to, żeby odebrać możliwość sprzedawania alkoholu placówkom pocztowym i to nie tylko w niedzielę. No więc takie placówki będą musiały się określić, czy chcą być sklepem spożywczym, spożywczo-monopolowym czy placówką pocztową - mówił w programie “Money. To się liczy" Alfred Bujara, szef sekcji handlu NSZZ "Solidarność".

Przygotowaliśmy również wiele innych ciekawych informacji kulinarnych, które mogą cię zainteresować. Przeczytaj ten artykuł, w którym wyjawiamy największy sekret Kinder Niespodzianki. W tym tekście  prezentujemy najnowsze produkty, które już niedługo będą dostępne w sklepach Lidl.

Żabka szybko zareagowała na powyższe plany i wystosowała komunikat, w którym odpowiada na plany "Solidarności". W oświadczeniu możemy przeczytać, że właściciele nie korzystają ze statusu placówki pocztowej, lecz z możliwości samodzielnej pracy w swoim sklepie - w taki sposób sklep może być otwarty nawet pomimo zakazu handlu. 

Co ciekawe, Żabka przypomniała, że status placówek pocztowych obowiązuje w większości sklepów od 2012 roku, dlatego nie jest on w żadnym wypadku związany z zakazem handlu - ten wprowadzony został w 2018 roku. 

Źródło: ccipeggy, pixabay

Jak prezydent zareagował na apel?

Według słów Alfreda Bujara Andrzej Duda rozpatruje pomysł "Solidarności", lecz jeśli mimo wszystko nie zgodzi się na wprowadzenie takich zmian, sekcja handlu NSZZ "Solidarność" ma zapasowy plan, który polega na przeprowadzeniu inicjatywy obywatelskiej.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: innpoland.pl; money.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Produkty

GIS wycofuje partię sezamu łuskanego

Czytaj więcej >

Produkty

Turysta zniesmaczony grillowaniem na plaży

Czytaj więcej >
Arbuz arbuzowi nierówny

Produkty

Jak wybrać idealnego arbuza?

Czytaj więcej >
Biedronka będzie otwarta w niedziele?

Produkty

Czy Biedronka będzie otwarta w niedziele niehandlowe?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy handel w niedzielę zostanie zaostrzony?

Czytaj więcej >
Napój przyczynił się do zmian skórnych

Produkty

Okropne konsekwencje po zamówieniu uwielbianego napoju

Czytaj więcej >