Smakosze.pl
Zakaz handlu zostanie zmieniony?

Marek BAZAK/East News

Projekt zakazu sprzedaży napojów procentowych w placówkach pocztowych

17 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Zakaz handlu obowiązuje w Polsce od 2018 roku i od samego początku wywołuje wiele kontrowersji. Tym razem "Solidarność" postanowiła zaapelować do prezydenta Andrzeja Dudy o wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu w placówkach pocztowych. D

Zakaz handlu dotyczy wszystkich sklepów spożywczych w Polsce - w prawie każdą niedziele, z wyłączeniem kilku wyjątków, sklepy, w których właściciel nie może osobiście stanąć za kasą, muszą zostać zamknięte. Decyzja o wprowadzeniu zakazu nie spodobała się jednak handlowcom, którzy znajdują sposoby na obchodzenie go.

Ci wielokrotnie wskazywali, że zakaz handlu nie wnosi niczego pozytywnego, a pandemia dodatkowo zwiększyła negatywne skutki wprowadzonego prawa - klienci zmuszeni są robić zakupy w piątek czy sobotę, co zwiększa tłumy w sklepach i może wpływać na zwiększoną ilość zakażeń.

Zakaz handlu zostanie zmieniony? Handlowa "Solidarność" ma propozycję dla prezydenta

Handlowa "Solidarność" zdecydowała się skierować swój apel do prezydenta Andrzeja Dudy o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w sprawie sprzedaży alkoholu w placówkach pocztowych. Wprowadzenie nowego przepisu miałoby ograniczyć omijanie zakazu handlu przez niektóre sklepy spożywcze. 

Część placówek handlowych, takich jak Żabka, może, według handlowej "Solidarności", być otwarta w niedziele niehandlowe właśnie dzięki oferowaniu usług pocztowych w swoich sklepach. Możliwość odbierania i wysyłania paczek czy listów nie jest jednak sposobem, który pozwala sklepom obchodzić przepisy. 

Sklepy będą musiały określić swoje funkcje

Chodzi o to, żeby odebrać możliwość sprzedawania alkoholu placówkom pocztowym i to nie tylko w niedzielę. No więc takie placówki będą musiały się określić, czy chcą być sklepem spożywczym, spożywczo-monopolowym czy placówką pocztową - mówił w programie “Money. To się liczy" Alfred Bujara, szef sekcji handlu NSZZ "Solidarność".

Przygotowaliśmy również wiele innych ciekawych informacji kulinarnych, które mogą cię zainteresować. Przeczytaj ten artykuł, w którym wyjawiamy największy sekret Kinder Niespodzianki. W tym tekście  prezentujemy najnowsze produkty, które już niedługo będą dostępne w sklepach Lidl.

Żabka szybko zareagowała na powyższe plany i wystosowała komunikat, w którym odpowiada na plany "Solidarności". W oświadczeniu możemy przeczytać, że właściciele nie korzystają ze statusu placówki pocztowej, lecz z możliwości samodzielnej pracy w swoim sklepie - w taki sposób sklep może być otwarty nawet pomimo zakazu handlu. 

Co ciekawe, Żabka przypomniała, że status placówek pocztowych obowiązuje w większości sklepów od 2012 roku, dlatego nie jest on w żadnym wypadku związany z zakazem handlu - ten wprowadzony został w 2018 roku. 

Źródło: ccipeggy, pixabay

Jak prezydent zareagował na apel?

Według słów Alfreda Bujara Andrzej Duda rozpatruje pomysł "Solidarności", lecz jeśli mimo wszystko nie zgodzi się na wprowadzenie takich zmian, sekcja handlu NSZZ "Solidarność" ma zapasowy plan, który polega na przeprowadzeniu inicjatywy obywatelskiej.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: innpoland.pl; money.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

kawa

Produkty

Kawa staje się coraz droższa, nie każdego będzie na nią stać

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto jeść mandarynki?

Czytaj więcej >
Ogórki kiszone i konserwowe

Produkty

Ogórki kiszone czy konserwowe, które z nich są najzdrowsze?

Czytaj więcej >
ogórki w folii

Produkty

Dlaczego ogórki pakowane są w folię?

Czytaj więcej >
Mięsne podkładki chronią nasze zdrowie

Produkty

Do czego służą podkładki pod mięso?

Czytaj więcej >
 Kurkuma jest bardzo zdrowa

Produkty

Dlaczego warto regularnie jadać kurkumę?

Czytaj więcej >