Smakosze.pl
Serek topiony

.

Czy serki topione są niedobre dla zdrowia?

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Serki topione są bardzo częstym śniadaniowym wyborem Polaków - lubimy ich smak i wygodę, która pozwala na natychmiastową konsumpcję. Niestety, ich skład pełen jest substancji, które nie są korzystne czy chociaż obojętne dla zdrowia. S

Serki topione są uwielbianym kanapkowym dodatkiem, a ilość rodzajów do wyboru może przytłaczać. Można kupić je z dodatkiem szynki, pomidorów, papryki, ziół i wielu innych. Jeśli uwielbiasz smak serków topionych na swoich kanapkach, mamy złe wieści. 

Choć wydają się idealne na początek dnia, gdy nie mamy sił ani chęci na duże gotowanie, ich skład pozostawia wiele do życzenia. Aby zachować ich charakterystyczną konsystencję, producenci muszą dodawać do nich przeróżne substancje, które nie są zdrowe.

Serki topione mają bardzo zły skład

Proces produkcyjny jest bardzo prosty. Zwykły ser przetapia się w temperaturze około 95 stopni Celsjusza, a następnie dodaje do niego emulgatory i topniki, które pozwalają utrzymać konsystencję pozwalającą na rozsmarowanie. Topniki to między innymi kwas winowy czy kwas cytrynowy. 

Najczęściej do przetopu wykorzystywane są sery z wadami produkcyjnymi. Sery o niewłaściwym kształcie czy brzydko wyglądających dziurkach nie sprzedałyby się, więc producenci używają ich do zrobienia serków topionych. Najgorszy wpływ na zdrowie mają jednak konserwanty. 

Serki topione mogą wytrzymać w lodówce nawet kilka lat

Długa data przydatności serków osiągana jest właśnie dzięki wyżej wymienionym konserwantom. Ich obecność tworzy środowisko, w którym nie mogą rozwijać się żadne bakterie czy pleśnie. Ogromna ilość soli także negatywnie wpływa na ludzki organizm.

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym wyjawiamy największy sekret Kinder Niespodzianki. W tym tekście z kolei pokazujemy najnowsze produkty, które już niedługo będą dostępne w sklepach Lidl.

Niektóre serki nie mają nawet w składzie sera, wtedy nazywane są wyrobem sero-podobnym. Takie produkty wypełnione są utwardzonymi tłuszczami roślinnymi, które zawierają dużo nasyconych kwasów tłuszczowych - te podnoszą poziom złego cholesterolu i przyczyniają się do rozwoju chorób układu krwionośnego. 

Źródło: ELizabethHoffmann, Getty Images

Krótka historia serków topionych

Jej początek sięga pierwszych lat XX wieku. Wtedy coraz większą popularność zdobywały sery długo dojrzewające, dlatego postanowiono znaleźć sposób na wydłużenie ich daty przydatności do spożycia. W 1911 roku Walter Gerber ze Szwajcarii rozpoczął produkcje sera topionego, który powstawał poprzez roztopienie emmentaleru.

W 1912 roku Gerber zaczął dodawać do sera cytrynian sodu, popularny konserwant żywności. Rok później, Gerber we współpracy z Frtitzem Stettelerem zaprezentował światu produkt, który bardzo przypominał współczesne topione serki. Od tego czasu do formuły serka dodawano kolejne substancje chemiczne, które polepszały jego fakturę i wydłużały przydatność do spożycia. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: kuchnia.wp.pl; zdrowie.gazeta.p

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi:

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Jak wykorzystać mięso z rosołu?

Produkty

Jak wykorzystać mięso z rosołu? Zdradzamy kilka pysznych inspiracji, palce lizać

Czytaj więcej >
Czy herbata zawiera kofeinę?

Produkty

Czy herbata zawiera kofeinę? Odpowiedź nie jest jednoznaczna

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto pić napar z siemienia lnianego? Ma mnóstwo korzyści

Czytaj więcej >
Dlaczego do kawy warto dodać sól?

Produkty

Dlaczego warto dodać sól do kawy? Efekt może zaskoczyć

Czytaj więcej >
Czy pieczarki można jeść na surowo?

Produkty

Czy pieczarki można jeść na surowo? Eksperci nie mają wątpliwości, odpowiedź jest zaskakująca

Czytaj więcej >
smażenie

Produkty

Jaki tłuszcz najlepiej nadaje się do smażenia? Odpowiedź może zaskoczyć

Czytaj więcej >