Prosty sposób na idealne ogórki małosolne
Ogórki kiszone smakują zupełnie inaczej niż ogórki małosolne. Jedne i drugie mają swoich zwolenników, jednak nie wszyscy wiedzą, z czego wynika różnica pomiędzy tymi przetworami.
Cym różnią się ogórki małosolne od kiszonych?
Zasadniczo proces tworzenia ogórków kiszonych i małosolnych przebiega w ten sam sposób. Jednak ogórki małosolne są gotowe już po dwóch, trzech dniach. Trzymane w marynacie dłużej, po kilkunastu dniach przeistaczają się w ogórki kiszone.
Różnic jest jednak więcej, dotyczą one składników. Ogórki małosolne potrzebują ich mniej, wystarczą chrzan, sól, koper i czosnek. Natomiast do procesu dłuższego kiszenia niezbędne są oprócz tego liście laurowe oraz gorczyca.
Pozytywną cechą jednej i drugiej odmiany jest niska kaloryczność. W związku z powyższym produkt jest zalecany dla osób dbających o dietę.
Dlaczego do słoika z ogórkami małosolnymi warto dodać kromkę chleba?
Proces przygotowania też przebiega nieco inaczej. Dno słoika pod kiszenie ogórków wykłada się dodatkami: czosnkiem, gorczycą, liśćmi laurowymi – a nie kładzie się ogórki. Jeśli chodzi natomiast o ogórki małosolne, to dodatków nie wkłada się na dno, tylko wciska między ogórki.
Do słoika z ogórkami małosolnymi warto włożyć pajdę lub kromkę chleba. Jest ona potrzebna do szybszego wytworzenia kwasu. Jej dodanie znacznie skróci cały proces i ogórki będą szybciej gotowe.
Pixabay/ Devanath
Jak przygotować ogórki małosolne?
Ogórki małosolne
-
ogórki
-
3 ząbki czosnku
-
ziele angielskie
-
gałązka kopru z nasionami
-
ok. 5-7 cm korzenia chrzanu
zalewa do ogórków małosolnych:
-
na 1 litr wody – 3 dag soli
-
kromka razowego chleba
[ EMBED-19 ]
Ogórki dokładnie umyć i ułożyć je pionowo, najlepiej jak najciaśniej. Dodać chrzan podzielony wzdłuż korzenia na 2-3 części. Dzięki temu górki staną się jędrne i nie zmiękną. Na koniec przyprawić czosnkiem, koprem oraz zielem angielskim.
W międzyczasie zagotować wodę z solą i zalać nią ogórki. Przed zakręceniem słoika należy na górze umieścić skórkę albo piętkę chleba razowego. Następnie zakręcić słoik i odstawić na ok. 3 ni. Po tym czasie są gotowe do zjedzenia.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
źródło: Kobieta Onet, Dwie Chochelki