Smakosze.pl
Ogórki małosolne na zdrowie

Canva.com / alisafarov

Czym charakteryzują się ogórki małosolne?

29 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Ogórki małosolne są uwielbiane przez liczne grono smakoszy. Nietrudno się natknąć na osoby, które z miłą chęcią spałaszowałyby te wyjątkowe frykasy. Warto wiedzieć, co ogórki małosolne skrywają w środku. Niepozorny smakołyk ma wiele z

Przepyszne ogórki małosolne należą do grona specjałów, którym bardzo ciężko się oprzeć. Niektórzy wielbiciele kulinariów mogliby nimi zajadać się codziennie. Z pewnością ogórki małosolne warto dodać do swojego jadłospisu. Co możemy wówczas zyskać?

Ogórki małosolne dostarczają wielu cennych składników odżywczych

Nie da się ukryć, że ogórki małosolne są jednym z kulinarnych klasyków charakterystycznych dla naszej rodzimej kuchni. Ich smak jest niepowtarzalny. Mało kto spodziewałby się, że taki produkt spożywczy może mieć aż tyle atutów. 

Już wcześniej porównywaliśmy ogórki kiszone i konserwowe. Dziś przyszła pora, aby przyjrzeć się małosolnej odsłonie zielonych warzyw. Okazuje się, że ogórki w takim wydaniu są bogate w składniki odżywcze, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. Zalicza się do nich:

  • witamina B2

  • witamina B3

  • witamina B6

  • witamina B12

  • witamina E

  • witamina K

  • potas

  • magnez

  • miedź

  • mangan

Powyższa lista jest jasną przesłanką, która wskazuje na to, że ogórki małosolne są wartościowym elementem diety. Warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób mogą one zadziałać na nasz organizm. Wielu smakoszy będzie tym zaskoczonych.

(Canva.com / ratmaner)

Jakie atuty skrywają ogórki małosolne?

Okazuje się, że ogórki małosolne działają jak probiotyk. Wszystko za sprawą zawartych w nich bakterii, które wspierają pracę jelit. Dzięki temu korzysta cały organizm, ponieważ ułatwiają one przyswajanie składników odżywczych.

Ogórki małosolne mogą wpływać na krzepliwość krwi. Wszystko za sprawą witaminy K. Jej niedobory obniżają krzepliwość. W związku z tym przy skaleczeniach mocniej krwawimy. Dotyczy to również menstruacji.

Nie można zapomnieć o tym, że ogórki małosolne są niskokaloryczne. W związku z tym warto dodać je do swojego jadłospisu, kiedy chcemy pozbyć się zbędnych kilogramów. Trzeba przyznać, że ogórki małosolne mają spore zalety.

Bez wątpienia ogórki małosolne powinny często gościć w naszej kuchni. Najlepiej, jeśli przygotujemy je samodzielnie. Warto wypróbować recepturę od Ani Starmach. Dzięki niej ogórki małosolne nie przysporzą nam nawet najmniejszych problemów.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Parenting; BonaVita; Wprost Zdrowie i Medycyna

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. W kuchni lubię eksperymentować, jednak wychodzę również z założenia, że warto kierować się sprawdzonymi sposobami, które niejednokrotnie wprawiały nasze kubki smakowe w stan ekstazy. Prywatnie preferuję proste oraz bezmięsne potrawy i jestem otwarty na rozmaite nowości. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Produkty

Kultowa kuchenka Ewa - niezapomniany sprzęt rodem z PRL-u

Czytaj więcej >
Figi na blacie kuchennym

Produkty

Jak wykorzystać w kuchni figi?

Czytaj więcej >
Marnowanie jedzenia

Produkty

Ratuję Jedzenie - nowa aplikacja pomoże walczyć z marnowaniem żywności

Czytaj więcej >
Gruszki

Produkty

Jak przedłużyć świeżość gruszek?

Czytaj więcej >
Figi na straganie

Produkty

Na co należy zwrócić uwagę kupując figi?

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto włożyć liście laurowe do opakowania z mąką?

Czytaj więcej >