Smakosze.pl
Jak zrobić chrupiące skwarki do pierogów?

Canva ( gbh007, Getty Images)

Jak zrobić chrupiące skwarki do pierogów?

28 Maja 2021

Autor tekstu:

Dominika Mika

Udostępnij:

Skwarki są nieodłącznym elementem tradycyjnych polskich dań. Najbardziej kojarzą nam się jednak z klasycznymi pierogami. Choć wydają się banalnie proste w przygotowaniu, wystarczy jeden błąd, by wyszły za miękkie i bez smaku. Zdradzamy triki, jak temu zapobiec.

Skwarki nadają potrawom niepowtarzalnego smaku. Wieprzowy tłuszcz posiada bowiem charakterystyczny aromat, który doskonale podkreśla inne dania.

Jest to jednak dodatek, który wzbudza wiele kontrowersji. Niektórzy go uwielbiają, inni nie są w stanie zjeść postawy posypanej tym odpowiednio przyrządzonym boczkiem bądź słoniną. 

Jak zrobić skwarki? Najskuteczniejsze triki

Skwarek nie może zabraknąć w takich daniach jak choćby bigos, żurek czy ziemniaki do obiadu. Jednak największe znaczenie mają one w pierogach. Niektórzy nie wyobrażają tego dania bez chrupiących, aromatycznych skwarek. Ich dodatek dopełnia je, a jedzenie nawet pachnie zupełnie inaczej.

By przygotować idealne skwarki, wystarczy kupić boczek czy słoninę i pokroić je w drobną kostkę. Następnie należy wrzucić je na patelnię i smażyć do momentu, gdy większość tłuszczu się wytopi. Nie można jednak popełnić jednego błędu, który już na początku przygotowania może zrujnować ten smakowity dodatek. 

Czego należy unikać przygotowując skwarki? 

Należy zacząć od pokrojenia odpowiednich kawałków boczku lub słoniny. Nie mogą być one za duże, bo wtedy nie wytopi się z nich odpowiednia ilość tłuszczu i będą zbyt gumowe. Z kolei zbyt drobne kawałki spalą się na wiór.

Wrzucając skwarki na patelnię, pamiętaj, by była ona sucha. Nie potrzebujesz dodatkowego tłuszczu, gdyż sam bardzo szybko wytopi się on ze tłustej słonicy czy boczku.

Źródło: Canva (srdjan111, Getty Images Signature)

Jeśli zależy ci na tym, by skwarki były jak najbardziej chrupiące – nie mieszaj ich w trakcie smażenia, gdyż wtedy uwalnia się z nich woda i mogą wyjść zbyt miękkie, bądź gumowate. Zamiast tego, gdy tłuszcz już się wytopi, warto nieco potrząść patelnią, wtedy zarumienią się one również z innych stron.

[EMBED-19]

Pamiętaj, by smażyć skwarki na średnim ogniu. Im dłużej będziesz wytapiać z nich tłuszcz, tym bardziej złociste, chrupiące i aromatyczne się staną. Warto zaznaczyć jednak, że skrwarki z boczku lepiej przygotowywać nieco krócej niż te ze słoniny, tak by mięso się nie przypaliło. 

Skwarki najlepiej wybierać łyżką cedzakową. Jeśli jednak zależy ci na zachowaniu płynnego tłuszczu, często służącego jako dodatkowa okrasa do pierogów, możesz posłużyć się też tradycyjną łyżką. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: kuchnia.wp.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Dominika MikaAutor

Redaktorka portalu smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Suszone śliwki

Porady

Jak suszyć śliwki domowym sposobem?

Czytaj więcej >

Porady

Co zrobić, żeby panierka nie odklejała się od kotletów schabowych?

Czytaj więcej >

Porady

Czym różni się szarlotka od jabłecznika?

Czytaj więcej >
Zawartość domowej lodówki

Porady

Czym najlepiej przykryć potrawę w lodówce?

Czytaj więcej >

Porady

Która strona folii aluminiowej nadaje się do pieczenia?

Czytaj więcej >

Porady

Najczęstsze błędy podczas gotowania makaronu

Czytaj więcej >