Smakosze.pl
Pomidory wyrosną znacznie lepiej

Canva / orcearo

Prosty sposób na obfite zbiory pomidorów

8 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Pomidory często goszczą na naszych stołach. Liczne grono smakoszy decyduje się na samodzielną uprawę tych przepysznych warzyw. Czasami odpowiednie doglądanie krzaków nie jest wystarczające. Okazuje się, że pomidory nie powinny być sadzone obok niektórych roślin. Chwila nieuwagi może doprowadzić do ogrodniczej katastrofy.

Bez wątpienia pomidory odgrywają niezwykle istotną rolę w kulinariach. Dodaje się je do rozmaitych dań i nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy z miłą chęcią zajadają te czerwone warzywa. Warto wiedzieć, na co trzeba uważać podczas uprawy pomidorów.

Pomidory wyrosną znacznie lepiej, jeśli będziesz pamiętać o ważnych detalach

Wielu smakoszy chętnie samodzielnie sadzi warzywa takie jak pomidory. Niedawno przedstawialiśmy banalny sposób na obfite zbiory ogórków. Dziś nasza uwaga skupi się na uwielbianych pomidorach.

Pomidory potrzebują odpowiednich warunków do wzrostu. Tylko najlepsi ogrodnicy zdają sobie sprawę, że towarzystwo innych roślin znacząco wpływa na uprawę. Niektóre z nich oddziałują negatywnie na pomidory.

Mało kto spodziewałby się, że pomidory nie rosną najlepiej, jeśli sadzi się je nieopodal ziemniaków. Bulwy mogą przyczynić się do wystąpienia zarazy ziemniaczanej. Jednak inne sadzonki, również mogą odbić się na zbiorach pomidorów.

potato-soup-2152254 1920

Przepis na pyszną i zdrową zupę selerową

CZYTAJ DALEJ

Okazuje się, że pomidory źle znoszą towarzystwo bobu, grochu, papryki oraz rzodkiewek. Ponadto lepiej nie sadzić ich obok moreli i orzechów. W przeciwnym wypadku nasze krzaki mogą nawet uschnąć.

Pomidory wyrosną jeszcze lepiej

Pomidory wyrosną jeszcze lepiej

(Canva / pavlovakhrushev)

Jak prawidłowo sadzić pomidory?

Nie wszystkie rośliny wpływają negatywnie na pomidory. Sadzonki warto umieścić u boku nagietków i aksamitek. Odstraszają one niektóre szkodniki. Godny uwagi jest także rumianek, który zwiększa żywotność pomidorów.

Doglądając krzaki pomidorów, koniecznie zwracajmy uwagę na przebarwienia i przesuszenia znajdujące się na liściach. Jeśli zauważymy takie mankamenty, wówczas najlepiej oderwać liście tuż przy łodydze. Nie należy wykorzystywać ich w kompoście, ponieważ zwiększamy wtedy ryzyko rozprzestrzenienia się ewentualnej choroby po całym ogrodzie.


Pomidory należy podlewać delikatnie. Podczas tej czynności trzeba uważać na liście. Bardzo łatwo je uszkodzić. Ziemia nie powinna być cały czas mokra. Pomidory są wrażliwe na przelewanie. Podłoże powinno być okresowo przesuszane.

Oczywiście pomidory najlepiej odżywiać wyłącznie naturalnymi nawozami. Dobrze sprawdzają się opryski z czosnku i skrzypu polnego. Jakiś czas temu prezentowaliśmy przepis na wyjątkowy nawóz, dzięki któremu pomidory wyrosną jeszcze bardziej obficie.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Pakiet Wiedzy

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

naleśniki ciasto

Porady

Jak zrobić idealne ciasto na naleśniki?

Czytaj więcej >

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >
Szypułki truskawek mają pewne sekrety

Porady

Czy szypułki z truskawek są jadalne?

Czytaj więcej >
Grzyby o odpychającej goryczy

Porady

Goryczak żółciowy - grzyb, którego lepiej omijać

Czytaj więcej >
kawa w upały

Porady

Czy można pić kawę w upalne dni?

Czytaj więcej >