Przepis na kultowe prażoki - tradycyjne i z kapustą
Prażoki są obecne w wielu regionach Polski, choć pod różnymi nazwami. Wszędzie jednak robi się je bardzo podobnie, a największe różnice można zauważyć w doborze dodatków. Prażoki z kapustą wywodzą się z Łodzi, gdzie taka forma podania jest najbardziej popularna.
Przepis na klasyczne prażoki
Składniki:
-
2 kilogramy ziemniaków
-
1 łyżka soli
-
4 czubate łyżki mąki pszennej
-
smalec ze skwarkami i cebulką
Ziemniaki równomiernie obierz i oczyść je z czarnych plamek. Umyj je pod bieżącą wodą i przełóż do garnka z wodą. Umieść garnek na gazie i gotuj kartofle do całkowitej miękkości. Odlej pół wody z garnka do osobnego naczynia, a drugie pół zostaw z ziemniakami.
Do garnka wsyp mąkę i zmniejsz ogień na małą moc. Gotuj całość przez około 10 minut. Jeśli masa jest zbyt gęsta, dolej odrobinę wody. Przy pomocy miksera wymieszaj masę na gładkie ciasto. Jego konsystencja powinna przypominać gęsty budyń.
Do ciasta wsyp trochę soli. Na patelni rozgrzej olej i smaż na nim porcje ciasta nakładane łyżką . Gdy z obu stron będą rumiane, wyłóż je na talerz i polej roztopionym smalcem ze skwarkami i cebulką. Smacznego.
Na naszej stronie możesz przeczytać wiele informacji kulinarnych, które mogą przypaść tobie do gustu. Z tego artykułu dowiesz się, jak wyglądają ceny młodych ziemniaków, które już można kupować. W tym tekście wyjaśniamy, dlaczego ceny w restauracjach tak szybko rosną.
Źródło: Scena z filmu zamieszczonego na YouTube na kanale T W
Przepis na prażoki z kiszoną kapustą
Składniki:
-
2 kilogramy ziemniaków
-
5 czubatych łyżek mąki
-
1 łyżka soli
-
szczypta gałki muszkatołowej
-
250 g boczku wędzonego
-
350 g kiszonej kapusty
-
1 cebula
-
olej
Jak we wcześniejszym przepisie najpierw należy przygotować ciasto. Kierując się powyższymi wskazówkami, przygotuj masę z mąki i ziemniaków o konsystencji delikatnie gęstszej. Dopraw ją gałką muszkatołową. Odstaw masę na bok i przykryj ją ściereczką. Obierz cebulę z łupin.
Posiekaj ją w drobną kostkę. Boczek pokrój w kostkę i wrzuć na zimną patelnię. Gdy większość tłuszczu się z niego wytopi, dodaj cebulę i smaż, aż się zrumieni. Na tym samym tłuszczu podsmaż kiszoną kapustę i dodaj do niej połowę cebuli i mięsa.
Na czystej patelni podgrzej olej i smaż na nim masę, wykładaną łyżką . Gdy się usmażą, podawaj prażoki wraz z kiszoną kapustą z dodatkami, a całość podsyp większą ilością skwarek. Smacznego.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
źródło: przyslijprzepis.pl; gotujmy.pl