Smakosze.pl
młode ziemniaki

pixabay/pe

Ile obecnie kosztują młode ziemniaki?

26 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Dec

Udostępnij:

Obecny czas nie jest łaskawy dla konsumentów. Ceny owoców i warzyw w porównaniu z zeszłym rokiem zdecydowanie poszły w górę. Droższe są nie tylko truskawki i czereśnie, ale również młode warzywa. Cena młodych ziemniaków w przeciągu dwóch ostatnich tygodni jest wyższa aż o 40 %.

Długo zapamiętamy ten rok. Niestety, z mało optymistycznego powodu. Tegoroczne ceny owoców i warzyw są wyższe niż kiedykolwiek. Niedawno pisaliśmy o tym ile kosztują czereśnie, tym razem zdradzamy najnowsze ceny uwielbianych młodych ziemniaków. Nie mamy dobrych wieści. Warzywa są o wiele droższe w porównaniu z zeszłym rokiem.

Ile kosztują młode ziemniaki?

W rozmowie z serwisem Fakt Maciej Kmera z rynku hurtowego Bronisze przyznał, że obecnie na rynku są dostępne cztery grupy ziemniaków:ubiegłoroczne lub młode ziemniaki z importu i tak samo tegoroczne, lub starsze ziemniaki z Polski. 

Kmera mówi, że najtańsze są ubiegłoroczne ziemniaki krajowe. Najdroższe zaś są młode ziemniaki krajowe. Jednak ich ceny również są niższe niż jeszcze tydzień temu. Obecnie kosztują ok. 7 złotych za kilogram, podczas gdy jeszcze tydzień temu trzeba było za nie zapłacić 12 złotych.

Są to i tak wysokie ceny w porównaniu z zeszłym rokiem, gdzie kilogram młodych ziemniaków kosztował jedynie 80 groszy. Nic dziwnego, że pojawiła się opinia, że tegoroczne ceny tych warzyw dosłownie "zwalają z nóg". Czym jest spowodowany wzrost?

Niepokojące doniesienia o cenach młodych ziemniaków

W ostatnim roku przyzwyczailiśmy się do wyjątkowo niskich cen młodych ziemniaków. Za ich kilogram płaciliśmy jedynie 80 groszy. Wiele wskazuje na to, że ten rok pod wieloma względami będzie różnił się od poprzedniego.

Przede wszystkim jest o wiele mniej owoców i warzyw, co również ma wpływ na ich cenę. Wpływ ma to również pandemia koronawirusa, i związane z nią zamknięcie wielu gałęzi gospodarki, w tym przede wszystkim gastronomii. 

źródło: pixabay/ pexels

Wysokie ceny niektórych owoców i warzyw są również niejako "pokłosiem" wiosennych przymrozków i długiej zimy. Niestety, tegoroczna aura nie wpłynęła korzystnie na ich ilość.

Chociaż słowa ekspertów nie napawają optymizmem, to mamy nadzieję, że sytuacja jak najszybciej ulegnie poprawie! W końcu ciężko wyobrazić sobie letni obiad bez pysznych młodych ziemniaczków.

Najnowsze informacje o cenach truskawek znajdziesz natomiast w tym artykule

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Monika DecAutor

Wydawczyni portalu Smakosze.pl. Codziennie zbieram dla Was najlepsze przepisy i kulinarne ciekawostki. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. W wolnych chwilach gotuję, podróżuję i czytam książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

kawa

Produkty

Kawa staje się coraz droższa, nie każdego będzie na nią stać

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto jeść mandarynki?

Czytaj więcej >
Ogórki kiszone i konserwowe

Produkty

Ogórki kiszone czy konserwowe, które z nich są najzdrowsze?

Czytaj więcej >
ogórki w folii

Produkty

Dlaczego ogórki pakowane są w folię?

Czytaj więcej >
Mięsne podkładki chronią nasze zdrowie

Produkty

Do czego służą podkładki pod mięso?

Czytaj więcej >
 Kurkuma jest bardzo zdrowa

Produkty

Dlaczego warto regularnie jadać kurkumę?

Czytaj więcej >