Smakosze.pl
młode ziemniaki

pixabay/pe

Ile obecnie kosztują młode ziemniaki?

26 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Dec

Udostępnij:

Obecny czas nie jest łaskawy dla konsumentów. Ceny owoców i warzyw w porównaniu z zeszłym rokiem zdecydowanie poszły w górę. Droższe są nie tylko truskawki i czereśnie, ale również młode warzywa. Cena młodych ziemniaków w przeciągu dwóch ostatnich tygodni jest wyższa aż o 40 %.

Długo zapamiętamy ten rok. Niestety, z mało optymistycznego powodu. Tegoroczne ceny owoców i warzyw są wyższe niż kiedykolwiek. Niedawno pisaliśmy o tym ile kosztują czereśnie, tym razem zdradzamy najnowsze ceny uwielbianych młodych ziemniaków. Nie mamy dobrych wieści. Warzywa są o wiele droższe w porównaniu z zeszłym rokiem.

Ile kosztują młode ziemniaki?

W rozmowie z serwisem Fakt Maciej Kmera z rynku hurtowego Bronisze przyznał, że obecnie na rynku są dostępne cztery grupy ziemniaków:ubiegłoroczne lub młode ziemniaki z importu i tak samo tegoroczne, lub starsze ziemniaki z Polski. 

Kmera mówi, że najtańsze są ubiegłoroczne ziemniaki krajowe. Najdroższe zaś są młode ziemniaki krajowe. Jednak ich ceny również są niższe niż jeszcze tydzień temu. Obecnie kosztują ok. 7 złotych za kilogram, podczas gdy jeszcze tydzień temu trzeba było za nie zapłacić 12 złotych.

Są to i tak wysokie ceny w porównaniu z zeszłym rokiem, gdzie kilogram młodych ziemniaków kosztował jedynie 80 groszy. Nic dziwnego, że pojawiła się opinia, że tegoroczne ceny tych warzyw dosłownie "zwalają z nóg". Czym jest spowodowany wzrost?

Niepokojące doniesienia o cenach młodych ziemniaków

W ostatnim roku przyzwyczailiśmy się do wyjątkowo niskich cen młodych ziemniaków. Za ich kilogram płaciliśmy jedynie 80 groszy. Wiele wskazuje na to, że ten rok pod wieloma względami będzie różnił się od poprzedniego.

Przede wszystkim jest o wiele mniej owoców i warzyw, co również ma wpływ na ich cenę. Wpływ ma to również pandemia koronawirusa, i związane z nią zamknięcie wielu gałęzi gospodarki, w tym przede wszystkim gastronomii. 

źródło: pixabay/ pexels

Wysokie ceny niektórych owoców i warzyw są również niejako "pokłosiem" wiosennych przymrozków i długiej zimy. Niestety, tegoroczna aura nie wpłynęła korzystnie na ich ilość.

Chociaż słowa ekspertów nie napawają optymizmem, to mamy nadzieję, że sytuacja jak najszybciej ulegnie poprawie! W końcu ciężko wyobrazić sobie letni obiad bez pysznych młodych ziemniaczków.

Najnowsze informacje o cenach truskawek znajdziesz natomiast w tym artykule

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Podobne artykuły

Warzywa w końcu staniały

Produkty

Ceny warzyw na bazarach spadają

Czytaj więcej >
banan

Produkty

Czy można jeść banany z czerwonymi liniami w środku?

Czytaj więcej >

Produkty

Ceny lodów nie przestają szybować

Czytaj więcej >
Oszustwo na cebulę

Produkty

Nieudane oszustwo "na cebulę"

Czytaj więcej >

Produkty

Ogromne zmiany we wszystkich produktach. Unia Europejska już zdecydowała

Czytaj więcej >

Produkty

Niskie ceny sprzętów i akcesoriów kuchennych w Biedronce

Czytaj więcej >