Smakosze.pl
Truskawki w skrzynce

Scena z filmu zamieszczonego na YouTube na kanale Niewczas Szkółka Sadzonek Truskawek

Jak posadzić truskawki na balkonie?

26 Maja 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Truskawki na targach i w sklepach są wyjątkowo drogie, dlatego warto zainteresować się samodzielną hodowlą tych owoców. Co więcej, nie potrzebujesz do tego nawet ogródka, wystarczy balkon i odrobina słońca. W celu nawożenia nie musisz nawet stosować chemii - mąka ziemniaczana, którą każdy z nas ma w kuchni, działa doskonale jako naturalny nawóz.

Truskawki są tak uwielbiane przez Polaków, że mało kto z nas potrafi oprzeć się ich wspaniałemu smaku, a stragany w sezonie uginają się pod ciężarem łubianek wypełnionych czerwonymi owocami. Rozczarowujące są jednak ceny, które osiągają bardzo duże wartości. 

Dlatego dobrym rozwiązaniem jest samodzielne posadzenie kilku krzewów, które po kilku tygodniach dobrej opieki, odwdzięczą się smakowitymi jagodami. Warto pamiętać, że satysfakcja, jaka płynie z jedzenia owoców własnej pracy, jest bardzo duża. 

Jak nawozić truskawki na balkonie?

Na samym początku powinniśmy poświęcić odrobinę uwagi nawożeniu. To ono pozwala uzyskać dorodne, soczyste i smaczne owoce. Jednym z najlepszych nawozów jest zwykła mąka ziemniaczana, którą można znaleźć w praktycznie każdym gospodarstwie domowym. 

Stosuje się ją zarówno przed posadzeniem, jak i w trakcie uprawy. Użycie mąki wzmacnia rozwój rośliny, a także zapobiega pojawianiu się na nich groźnych chorób. Jest źródłem krzemionki i dużej ilości mikro- i makroelementów. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w mące nie ma azotu. 

Sadzenie truskawek na balkonie

Truskawki potrzebują sporych i głębokich skrzynek lub donic o średnicy wynoszącej minimalnie 25 cm. Na dnie należy rozsypać warstwę drenażową złożoną ze żwiru, potłuczonych starych doniczek lub keramzytu. Dopiero na takie podłoże można wsypać ziemię.

Na naszej stronie możesz przeczytać wiele informacji kulinarnych, które mogą przypaść tobie do gustu. Z tego artykułu dowiesz się, jak wyglądają ceny młodych ziemniaków, które już można kupować. W tym tekście  wyjaśniamy, dlaczego ceny w restauracjach tak szybko rosną. 

Mała przestrzeń do rozwoju korzeni wymusza użycie urodzajnej i żyznej ziemi. Powinna być próchniczna i zmieszana z torfem ogrodniczym, kompostem oraz niewielką ilością piasku lub keramzytu. Jej pH powinno mieścić się w przedziale od 5,5 do 6,5. Sadzenie można rozpocząć wtedy, gdy nie ma już ryzyka przymrozków. 

Źródło: ModernPracticality, Getty Images

Jak dbać o truskawki?

Doniczki lub skrzynki z truskawkami ustawia się w dobrze nasłonecznionym miejscu, gdyż cień sprawia gorsze kwitnięcie i słabsze rozwijanie owoców. Podlewanie należy wykonać w taki sposób, aby nie zmoczyć łodyg i innych wierzchnich części rośliny, gdyż wilgoć na ich powierzchni może szybko doprowadzić do choroby.

Dlatego najlepszym sposobem jest wlewanie wody na spodek lub odchylając delikatnie roślinę na bok. W fazie kwitnienia i zawiązywania się owoców pobór wody jest największy i wtedy warto zwiększyć częstotliwość nawadniania. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: fajnyogrod.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

naleśniki ciasto

Porady

Jak zrobić idealne ciasto na naleśniki?

Czytaj więcej >

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >
Szypułki truskawek mają pewne sekrety

Porady

Czy szypułki z truskawek są jadalne?

Czytaj więcej >
Grzyby o odpychającej goryczy

Porady

Goryczak żółciowy - grzyb, którego lepiej omijać

Czytaj więcej >
kawa w upały

Porady

Czy można pić kawę w upalne dni?

Czytaj więcej >