Przepis na modrą kapustę prosto ze Śląska. Doskonały dodatek nie tylko do wołowej rolady
Mieszkańcy Śląską są nie bez powodu dumni ze swojej kuchni. Słynie ona bowiem z wielu przysmaków. Jednym z nim jest z pewnością modra kapusta. Ten dodatek sprawdzi się doskonale do rozmaitych dań obiadowych, nie tylko z kuchni śląskiej.
Istnieje wiele przepisów na czerwoną kapustę. Do jej śląskiej wersji dodaje się podsmażony boczek oraz cebulkę. Dzięki nim właśnie modra kapusta zyskuje swój głęboki, charakterystyczny smak. Zakochasz się w tak przyrządzonym warzywie.
Przepis na prawdziwą modrą kapustę
Składniki:
-
1 niewielka główka czerwonej kapusty
-
1 duża cebula
-
1 grubszy plaster wędzonego boczku
-
sok z cytryny
-
sól do smaku
Jak przyrządzić tradycyjną modrą kapustę?
Warzywo do modrej kapusty przekrój na pół . Usuń głąb, a pozostałą część drobno poszatkuj . Gotową kapustę przełóż do dużego garnka .
W międzyczasie w czajniku zagotuj wodę . Następnie zalej nią kapustę tak, aby płyn mniej więcej zakrywał warzywo . Dodaj 2 szczypty soli i gotuj całość pod przykryciem ok. 25 minut .
Cebulę oraz boczek pokrój w kostkę . Oba składniki na modrą kapustę podsmaż na patelni , zaczynając od boczku, a później dodając warzywo. Smaż do momentu, aż cebula zmięknie .
Ugotowaną modrą kapustę odsącz z wody . Dodaj do niej boczek, cebulę oraz nieco soku z cytryny . Całość wymieszaj i gotuj jeszcze 10-15 minut , aż wszystkie smaki się połączą. Modra kapusta idealnie komponuje się z daniami kuchni śląskiej , kotletami, jak również z pieczoną kaczką .
Niezaprzeczalnym klasykiem kuchni śląskiej jest wołowa rolada . Prawdziwy śląski obiad nie może obejść się bez charakterystycznych ziemniaczanych klusek .
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Bosko aromatyczny obiad z 3 składników. Zrobisz go w 20 minut
-
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama