Przepis na kultową śląską roladę. Pokocha ją każdy
Rolada śląska jest sztandarowym daniem kuchni śląskiej, które zna i kocha praktycznie każdy. Soczyste i delikatne mięso, owinięte wokół wędzonego boczku i kiszonego ogórka, a także duszone w gęstym sosie smakuje po prostu wybornie. Niżej wyjawiamy krok po kroku, jak przygotować pyszną śląską roladę.
Śląska rolada klasycznie sporządzana jest z wołowiny, jednak w poniższym przepisie z powodzeniem można użyć również wieprzowiny. Wtedy smak będzie nieco inny, jednak równie dobry.
Rolada doskonale komponuje się z innymi klaskami kuchni śląskiej, czyli modrą kapustą i śląskimi kluskami. Taki zestaw syci na długie godziny i sprawia mnóstwo przyjemności podczas jedzenia.
Przepis na kultową śląską roladę
Składniki:
mięso wołowe zrazowe 6 plastrów
3 cebule
6 pasków boczku wędzonego
6 pasków kiełbasy śląskiej
6 łyżek musztardy
6 pasków ogórków kiszonych
sól
pieprz
olej
woda
Zacznij od rozbicia mięsa tłuczkiem, przyprawienia go solą i świeżo mielonym czarnym pieprzem z obu stron. Wewnętrzną część posmaruj musztardą. Cebulę obierz i posiekaj w drobną kostkę.
Na każdy plaster wołowiny nakładaj po jednym kawałku boczku, kiełbasy śląskiej i ogórka kiszonego. Posyp je siekaną cebulką, zawiń w roladę i zawiąż nicią rzeźnicką lub zepnij wykałaczkami.
Rolady podsmaż na rozgrzanym oleju, a następnie przełóż je do naczynia żaroodpornego wysmarowanego tłuszczem. Podlej je odrobiną wody. Piecz je w piekarniku nagrzanym do 180 stopni Celsjusza do pełnej miękkości. Płyn z naczynia zlej do rondelka, postaw go na ogniu, a sos zagęść mąką pszenną. Rolady podawaj polane sosem. Smacznego.
Jeśli masz ochotę na więcej ciekawostek kulinarnych, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić kotlety schabowe w ziołach i majonezie według Ewy Wachowicz. Ten tekst zdradza, jak doprawiać i czym zagęszczać tradycyjne flaczki.
Źródło zdjęcia: canva/Petroos, Getty Images
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Jak zrobić perfekcyjne naleśniki? Mamy garść najlepszych porad
Przepis na wielkanocny żurek z chrzanem. Staropolska odsłona kultowej zupy
Kultowa marchewka z groszkiem według przepisu Ewy Wachowicz. Klasyczny dodatek obiadowy
Źródło: doradcasmaku