Gotując krupnik dodajesz najpierw ziemniaki czy kaszę? Kolejność ma znaczenie. Nigdy więcej nie zrobisz inaczej
Smakowity, domowy krupnik na żeberkach jest sycącym daniem. Aby zupa wyszła idealna, należy pamiętać o właściwej kolejności dodawania składników. Zacznij od mięsa, a skończ na ziemniakach. Dzięki temu krupnik będzie miał intensywny smak oraz idealną konsystencję.
Gotowanie krupniku zaczynamy od przygotowania mięsnego wywaru. W drugiej kolejności do garnka trafia włoszczyzna. Kasza gotuje się nieco dłużej niż ziemniaki, w związku z tym wrzucamy ją do garnka na ok. 20 minut przed końcem gotowania. Stawkę składników do krupniku zamykają pokrojone w kostkę kartofle.
Niewłaściwa kolejność dodawania składników do krupniku może zepsuć finalny efekt. Zbyt długo gotowane ziemniaki, rozpadną się w zupie, dlatego dodaje się je na samym końcu. Z kolei kasza powinna być nagotowana, bo wtedy nada zupie kremowej konsystencji. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić z ilością kaszy. Ten produkt znacznie zwiększa swoją objętość, przez co wpływa na gęstość naszej zupy.
Przepis na idealny jesienny krupnik
Składniki:
500 g żeberek wieprzowych
2 marchewki
1 korzeń pietruszki
kawałek korzenia selera
1 średni por
1 średnia cebula
4 średnie ziemniaki
2 liście laurowe
2-3 ziarna ziela angielskiego
4-5 ziaren czarnego pieprzu
2 łyżeczki soli
1/2 szklanki kaszy jęczmiennej
natka pietruszki do podania
Jak ugotować znakomity krupnik
Żeberka na krupnik pokrój w mniejsze kawałki. Umieść je w dużym garnku. Zalej 2-3 litrami zimnej wody, dodaj przyprawy i doprowadź całość na niedużym ogniu do wrzenia. Po zagotowaniu zmniejsz ogień i gotuj pod przykryciem ok. 30 minut.
W międzyczasie przygotuj warzywa do krupniku. Włoszczyznę oczyść, obierz i pokrój w średniej wielkości kostkę. Cebulę opal w łupinie nad palnikiem. Ziemniaki obierz, pokrój w kostkę i odstaw na bok.
Do gotującego się wywaru na krupnik dodaj pokrojoną w kostkę włoszczyznę oraz opaloną cebulę. Zagotuj całość na dużej mocy palnika, a następnie ponownie zmniejsz płomień i trzymaj na nim zupę ok. 10 minut. Warzywa w tym czasie powinny zmięknąć.
Do krupniku dodaj kaszę jęczmienną i dokładnie wymieszaj. Gotuj ok. 10 minut na małym ogniu. Po upływie tego czasu dodaj pokrojone ziemniaki i trzymaj zupę na ogniu do momentu, aż ziemniaki będą wystarczająco miękkie.
Gotowy krupnik zdejmij z ognia. W razie potrzeby dopraw zupę solą i pieprzem. Krupnik podawaj posypany posiekaną natką pietruszki lub koperkiem. Do zupy możesz dodać także obrane z kości gotowane mięso. Koniecznie wypróbuj przepis na krupnik na serduszkach drobiowych. Z aromatycznych rozgrzewających zup polecamy kwaśną zarzutkę.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Czego użyć do mielonych zamiast bułki tartej? Sięgnij po 1 uwielbiane warzywo
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama