Przepis na zupę "Pływające wyspy"
Nie da się ukryć, że zupy na słodko wzbudzają mieszane uczucia. Niektórzy zajadają je z miłą chęcią, a inni nie są w stanie zrozumieć ich fenomenu. Niezależnie od preferencji zupa „pływające wyspy” jest godna uwagi. Jej smak na długo pozostaje w pamięci.
Czym jest zupa „pływające wyspy”?
Zupa „pływające wyspy” nie jest nowością. Jej historia sięga XIX wieku. Specjał popularność zyskał dzięki Aleksandrze Potockiej . Przypisuje się jej również wymyślenie tego dania. Nietypowa zupa ma swoje wersje w innych krajach.
W Polsce najczęściej ten specjał określa się mianem zupy „nic”. „Pływające wyspy” wywodzą się bardziej z nazwy funkcjonującej w Wielkiej Brytanii. Odpowiedniki tej zupy można znaleźć w Hiszpanii, Francji, Niemczech, Węgrzech i Chorwacji .
Warto zauważyć, że zupa „nic” jest wpisana na Listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi . Nastąpiło to pod koniec grudnia zeszłego roku. Bez wątpienia deser na stałe zapisał się w naszej rodzimej kuchni.
Oryginalna zupa często gościła na naszych stołach w czasach PRL-u. Wielu smakoszy z pewnością nadal pamięta ten deser i z miłą chęcią skosztowałoby go ponownie. Nic nie stoi na przeszkodzie. Wystarczy wykorzystać poniższy przepis . Jakie produkty będą nam potrzebne?
-
500 ml mleka
-
2 jajka
-
100 g cukru pudru
-
5 ml esencji waniliowej
-
odrobina cynamonu
-
sól
(Canva.com / margouillatphotos)
Prosta i pyszna propozycja deserowa
Na początku mleko wlewamy do garnka i podgrzewamy z dodatkiem esencji waniliowej oraz cynamonu. Jajka rozbijamy i oddzielamy żółtka od białek. Warto wypróbować trik, który znacząco to ułatwia .
Żółtka mieszamy z 50 g cukru pudru. Kiedy oba składniki się połączą, masę dodajemy do gorącego mleka. Całość mieszamy i gotujemy jeszcze przez około 10 minut . W tym czasie zupa powinna zacząć gęstnieć.
Białka ubijamy na gęstą pianę. Najlepiej zrobić to z odrobiną soli. Pod koniec ubijania, wzbogacamy je o cukier. Mleczną zupę przelewamy na talerze, na jej powierzchni umieszczamy słodką pianę. Specjał jest już gotowy. Warto wypróbować również przepis na smakowitą zupę z dyni .
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: Wikipedia; WP Kuchnia