Smakosze.pl
Truskawki

Lorenza Marzocchi, Getty Images

Rekordowo wysokie ceny truskawek na polskich targowiskach

14 Maja 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Truskawki są już dostępne na targowiskach i sklepowych półkach, jednak ich cena może przytłoczyć niejednego. Tegoroczny przysmak jest 10 złoty droższy niż rok temu, a plantatorzy ostrzegają, że wysoka cena może utrzymać się nawet do czerwca. Za konieczność płacenia 50 złotych za kilogram truskawek, obarcza się wiosenne przymrozki.

Truskawki jak zawsze wywołują ogromne emocje w ich fanach - przez wiele miesięcy wyczekują ze zniecierpliwieniem, aż ponownie będą mogli skosztować swoich ulubionych owoców. Niestety, mamy złe wieści - cena za 1 kilogram owoców przytłacza.

Rok temu rolnicy mieli problemy z bardzo dużą wilgotnością, która wywoływała choroby grzybicze, na co plantatorzy nie byli przygotowani. Tym razem jednak zbliżamy się do cenowego rekordu, spowodowanego temperaturami w okolicy zera na początku maja. 

Truskawki towarem luksusowym

Mówi się, że aby zachować zdrowie, należy w ciągu każdego dnia zjeść przynajmniej 5 porcji warzyw i owoców. Wielu Polakom może być ciężko osiągnąć taki wynik, ponieważ pieniądze potrzebne do kupienia wystarczających ilości produktów rolnych, są zaskakująco duże.

Jak informuje money.pl, zimna wiosna znacznie przyczyniła się do ograniczenia dostępu do warzyw i roślin na rynku. Te, które z kolei są wystawiane na straganach, kupowane są za kosmiczne pieniądze. Na targowiskach kilogram truskawek zbliża się do ceny 50 zł.

Rolnicy ponieśli duże koszty podczas uprawy

Anna Kaszewiak z giełdy Bronisze tłumaczyła redakcji money.pl, że plantatorzy zmuszeni byli do uprawy truskawek pod specjalnymi tunelami, które dodatkowo były ogrzewane. To generowało duże opłaty za energię elektryczną, co przełożyło się na liczby widoczne na etykietach. Co ciekawe, nie tylko polskie produkty są drogie.

Na naszej stronie zamieściliśmy także mnóstwo innych ciekawych informacji kulinarnych, które mogą ci się spodobać. Przeczytaj ten artykuł, w którym wyjaśniamy, czy szypułki truskawek są jadalne. W tym tekście  zdradzamy najlepsze promocje na grillowe produkty w Lidlu.

Źródło: AngusChanPhoto, Getty Images

Zagraniczne truskawki też kształtują ceny polskich owoców. Jeśli jest ich dużo i są tanie, to cena spada. W tym roku Hiszpanów pogoda zaskoczyła. Kwiecień był chłodny, więc zbiory się nie udały. Dlatego zagranicznych owoców jest mało - tłumaczy Adam Leszczyński, plantator z Czerwińska.

Ten sezon nie będzie udany

Plantatorzy przeczuwają, że tegoroczne zbiory nie będą dobre. Niesprzyjające warunki pogodowe, którymi rozpoczęła się wiosna, opóźnią także zbiory, dlatego środek sezonu będzie w późniejszym czasie. Warto dodać, że kłopoty nie dotyczą tylko truskawek. 

Pomidory rok temu kosztowały 3,66 zł/kg, a w tym roku musimy zapłacić za nie aż 6 zł. Szparagi w zeszłym roku kosztowały 15 zł/kg - teraz trzeba wyłożyć na nie ponad 26 złotych. Póki co trzeba jeszcze czekać, aby ceny spadły. Rolnicy prognozują, że potrzeba kilku tygodni do ustabilizowania rynku. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: money.pl

Podobne artykuły

Warzywa w końcu staniały

Produkty

Ceny warzyw na bazarach spadają

Czytaj więcej >
banan

Produkty

Czy można jeść banany z czerwonymi liniami w środku?

Czytaj więcej >

Produkty

Ceny lodów nie przestają szybować

Czytaj więcej >
Oszustwo na cebulę

Produkty

Nieudane oszustwo "na cebulę"

Czytaj więcej >

Produkty

Ogromne zmiany we wszystkich produktach. Unia Europejska już zdecydowała

Czytaj więcej >

Produkty

Niskie ceny sprzętów i akcesoriów kuchennych w Biedronce

Czytaj więcej >