Smakosze.pl
porzeczka

pixabay/ulleo

Jak uprawiać porzeczki w ogrodzie?

14 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Dec

Udostępnij:

Porzeczki to zdecydowanie jedne z najpopularniejszych krzewów na naszych działkach oraz przydomowych ogrodach. W jaki sposób je pielęgnować, aby obficie owocowały? Mamy dla Was kilka wskazówek, które z pewnością sprawią, że będziecie cieszyć się pysznymi owocami porzeczki.

Porzeczki to jedne z najpopularniejszych letnich owoców. Możemy jeść je na surowo lub zrobić z nich pyszne przetwory m.in. soki, dżemy i nalewki. Masz je w swoim ogródku? Sprawdź, w jaki sposób należy o nie odpowiednio dbać.

Jak uprawiać porzeczki w swoim ogródku?

Na początek mamy doskonałą wiadomość. Niezależnie od swojej odmiany porzeczki mają niewygórowane wymagania glebowe. Doskonale czują się na praktycznie każdym rodzaju podłoża, z wyjątkiem gleb wapiennych.

Warto zadbać, aby ich gleba była lekko kwaśna ( o odczynie pH 6,0 - 6,7), żyzna i przepuszczalna. Przed posadzeniem ich krzaczków najlepiej przekop dół do głębokości 40 cm z kompostem.

Stanowisko porzeczek musi być słoneczne i ciepłe. Jednak te krzewy zaaklimatyzują się także w półcienistym miejscu. Do najważniejszego zabiegu pielęgnacyjnego należy podcinanie pędów porzeczek. Gwarancję obfitych zbiorów dają jedynie te krzewy, które są poprawnie kształtowane.

Ważnymi zabiegami pielęgnacyjnymi są również: nawożenie, nawadnianie i odchwaszczanie podłoża wokół podłoża porzeczek. Doskonałym nawozem dla porzeczek może być m.in. obornik lub kompost.

W niektórych sytuacjach warto jednak sięgnąć po wieloskładnikowe nawozy mineralne. Szczególnie gdy uprawiamy białe i czerwone porzeczki, ponieważ ogromne znaczenie dla ich rozwoju ma potas. Rośliny te mogą również cierpieć na niedobór magnezu i żelaza. W jaki sposób wykorzystamy porzeczki w kuchni?

Jak wykorzystać porzeczki w kuchni?

Porzeczki to niepozorne owoce, które kojarzą się z latem. Możemy jeść je same lub poddać je odpowiedniej obróbce termicznej. Doskonale smakują w formie kompotu, dżemu, nalewki lub wina.

Owoce te mogą być również smacznym składnikiem sałatek owocowych. Doskonale sprawdzą się również w formie sosu do mięs lub pasztetu.  Warto kombinować, a my z pewnością "podrzucimy" Wam niejedną inspirację!

Polecamy również nasze pozostałe artykuły. Niedawno pisaliśmy m.in. o właściwościach agrestu oraz podawaliśmy niezwykły sposób na obfite zbiory pomidorów.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: e ogródek/ gotujmy

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Plastikowe opakowania

Produkty

Od 1 lipca ze sklepów znikają plastikowe opakowania

Czytaj więcej >
1000-letnie jajo kury

Produkty

Niesamowite, 1000-letnie jajko znalezione w Izraelu

Czytaj więcej >
Zdrowe jedzenie dla dzieci

Produkty

Rząd obniża stawki dla dostawców. Zdrowa żywność w szkołach pod znakiem zapytania

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto skusić się na flądrę bałtycką?

Czytaj więcej >
Kobieta pracująca na zbiorze truskawek

Produkty

Podwyżki płac dla zbierających truskawki

Czytaj więcej >

Produkty

Najniższa cena truskawek w sezonie, tylko jeden warunek

Czytaj więcej >