Rolnicy ostrzegają przed kolejnym wzrostem cen żywności
W ostatnich miesiącach doświadczamy dużych podwyżek cen produktów spożywczych. A rolnicy ostrzegają przed kolejnym wzrostem cen żywności. Przeczytajcie, z czego ma on wynikać i jakie są prognozy ekspertów na najbliższe miesiące.
Jak podajemy za serwisem Money.pl, w tym roku zapowiada się duży kryzys w rolnictwie. Trzeba więc liczyć się z dalszym wzrostem cen zbóż i warzyw. Niestety ich ceny przełożą się na podwyżkę cen pasz, a zatem i na rosnące ceny innych produktów spożywczych.
Rolnicy ostrzegają przed kolejnym wzrostem cen żywności
Zdaniem organizacji rolniczych, w tym roku czeka nas spadek plonów. Będzie on wynikał z wysokich cen nawozów. Niestety mimo obniżenia podatku VAT na nawozy, ich ceny nadal są bardzo wysokie. Niedostateczne nawożenie przełoży się na spadek produkcji żywności, co niestety odczują portfele konsumentów.
Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, Wiktor Szmulewicz uświadamia, że bez nawozów, plony będą o wiele niższe — Z naszych obserwacji wynika, że wśród niektórych upraw spadek wyniesie 50 proc. Ogólnie spadek plonów w całym kraju osiągnie minimum 20 proc. — przewiduje ekspert. Uważa bowiem, że w tym roku rolników nie będzie stać na zakup takiej ilości nawozów, jak wcześniej.
„Nasz Dziennik" podaje też, że „Zakres pomocy, którą mogliby otrzymać rolnicy, rozstrzygnie się w Brukseli, ale dopiero 2 marca, gdy Komisja Europejska przedstawi możliwe działania, które zostaną podjęte wobec galopujących cen nawozów" — informuje gazeta.
Nawozy to podstawa upraw
Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP zauważa, że wiosną trzeba zasilić rośliny wysiane jesienią, a także nawozić te, które niedługo zostaną wysiane. I podsumowuje — Jeśli tego nie będzie (...) czeka nas spadek produkcji roślinnej, co przełoży się na dochody gospodarstw i spowoduje spadek produkcji zwierzęcej, bo zacznie brakować pasz. Kolejne lata tylko będą pogłębiać kryzys — ostrzega w "Naszym Dzienniku" były minister rolnictwa.
Jak przewiduje prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, sytuacja ta może doprowadzić do tego, że przetwórcy zaczną sięgać po tańsze produkty z importu. I stwierdza — I tak rolnik nie dość, że będzie musiał mierzyć się z wysokimi kosztami produkcji, to jeszcze nie będzie miał gdzie sprzedać tego, co wyprodukuje -— dodaje prezes KRIR.
W naszym serwisie regularnie informujemy was o sytuacji na rynku produktów spożywczych. Niedawno pisaliśmy o tym, jakie będą ceny żywności po zniesieniu zerowego podatku VAT . Przekazywaliśmy też fatalne wieści o cenach kawy .
Źródło zdjęcia: canva/ekina
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: money