Smakosze.pl Przepisy Dorzuć do wywaru kilka sztuk. Rosół staropolski oczaruje wszystkich pełnią smaku
canva/madeleinesteinbach

Dorzuć do wywaru kilka sztuk. Rosół staropolski oczaruje wszystkich pełnią smaku

6 listopada 2022
Autor tekstu: Magdalena Patacz

Staropolski rosół drobiowo-wołowy z dodatkiem suszonych grzybów zachwyca aromatem. Rosół jest o wiele ciemniejszy od wywaru drobiowego i zyskuje niepowtarzalny smak. Do rosołu przygotuj również domowy makaron jajeczny. Cała rodzina zje jesienny obiad ze smakiem.

Niektórzy rosół gotują wyłącznie na porcji z kury, inni dodają indyka, kaczkę, a nawet podroby. Moją ulubioną wersją tradycyjnej zupy jest rosół drobiowo-wołowy, gotowany na ćwiartkach z kurczaka i prędze. Zamiast pręgi w przepisie możesz wykorzystać również szponder lub łatę wołową.

Do staropolskiego rosołu, oprócz dwóch rodzajów mięsa, dodaję również sporą ilość warzyw korzeniowych, lubczyk i natkę pietruszki. Składnikiem nietypowym są suszone grzyby. To właśnie one odpowiedzialne są za niepowtarzalny smak, kolor i aromat wywaru. Suszone grzyby do rosołu zalewam zimną wodą i odstawiam do namoczenia.

Odciśnięte grzyby kroję i dodaję do rosołu z resztą składników. Nie wylewam wody z moczenia grzybów. Wodę przesiąkniętą aromatem grzybów przelewam do woreczków na lód i mrożę. W ten sposób otrzymuję domowe, naturalne kostki do zup i sosów. Z warzyw i mięsa po rosole natomiast przygotowuję pasztet lub farsz do pierogów.

Niezwykle aromatyczny rosół drobiowo-wołowy z suszonymi grzybami

Składniki:

  • 3 ćwiartki z kurczaka

  • 50 dag wołowiny, np. pręgi, łaty, szpondra

  • 4-6 suszonych, namoczonych wcześniej grzybów

  • kawałek selera

  • 3 marchewki

  • 2 korzenie pietruszki

  • duży pęczek natki pietruszki

  • biała część pora

  • duża cebula

  • 2 ząbki czosnku

  • gałązka świeżego lubczyku lub łyżeczka suszonego

  • 2 liście laurowe

  • 4 ziarna ziela angielskiego

  • sól, pieprz

Jak ugotować aromatyczny rosół staropolski z suszonymi grzybami?

Kurczaka i wołowinę włóż do większego garnka, dodaj liście laurowe, ziele angielskie, zalej wodą i gotuj na małym ogniu, aż pojawią się szumowiny. W tym czasie przygotuj resztę składników: marchewki, korzeń pietruszki, czosnek i seler obierz, opal nad ogniem cebulę. Namoczone, suszone grzyby pokrój na kawałki.

Zbierz szumowiny z wywaru i włóż wszystkie przygotowane warzywa, włącznie z grzybami. Z natki pietruszki wyjmij kilka gałązek do podania. Resztę zwiąż białą nicią i włóż do garnka. Dodaj lubczyk i gotuj na najmniejszym ogniu 2,5-3 godziny. Z rosołu wyjmij rozgotowaną natkę pietruszki, a cały wywar dopraw do smaku solą i pieprzem. Rosół podawaj z krajanką, posypany posiekaną natki pietruszki.

Do rosołu przygotuj również domowy makaron jajeczny , obiad zachwyci wszystkich domowników. Z mięsa i warzyw po rosole przygotujesz obłędny pasztet . Będzie o wiele smaczniejszym dodatkiem do chleba niż gotowe wędliny.

Rosół
canva/gbh007

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Patacz

Wydawczyni portalu Smakosze.pl. Przygotowuję dla Was przepisy i porady kulinarne. Lubię gotować i odkrywać nowe smaki, a pisanie to moja pasja. Prywatnie jestem fanką powieści fantastycznych, klasycznego rocka i gier komputerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy