Smakosze.pl Produkty Rząd wprowadza rekordowo wysoki podatek. Odczujesz go niemal przy każdych zakupach
Canva / Katecat

Rząd wprowadza rekordowo wysoki podatek. Odczujesz go niemal przy każdych zakupach

19 maja 2023
Autor tekstu: Aleksandra Proch

Rząd dorzucił do pieca. Zaplanował horrendalną podwyżkę opłaty na pokrycie kosztów zagospodarowania odpadów z plastiku. Kwota jest 20 razy wyższa, niż pierwotnie planowano. Dotyczyć będzie m.in. soków, napojów mlecznych, a nawet wody.

Nowy podatek od plastiku

Planowany podatek to propozycja Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Ma być on nałożony na przedsiębiorców, którzy wprowadzają na rynek plastikowe opakowania. Z pierwotnie zakładanego 1 gr/kg zrobiło się nagle 20 gr/kg. Wzbudziło to zdecydowany protest branży.

Polska Federacja Producentów Żywności Związku Pracodawców wydała w tej sprawie oficjalny komunikat. Zdaniem jej członków tak wysoka opłata nie jest niczym uzasadniona. Będzie ona nałożona na przedsiębiorstwa, które wprowadzają na rynek napoje ( m.in. wody, soki i napoje mleczne) w opakowaniach plastikowych o pojemności do 3 litrów. Jak łatwo się domyślić, koszty te zostaną najpewniej przerzucone na konsumentów.

Patryk Vega zrzucił aż 60 kg. Aby osiągnąć ten wynik, stosował 2 proste zasady

Branża protestuje przeciwko podatkowi

Polska Federacja Producentów Żywności Związku Pracodawców zajęła w sprawie oficjalne stanowisko . Podpisała się pod nim także Krajowa Izba Gospodarcza „Przemysł Rozlewniczy" oraz Polska Izba Mleka .

Organizacje reprezentujące przedsiębiorców z branży wprowadzających na rynek napoje (w tym napoje mleczne, wody i soki) stanowczo protestują przeciwko nieuzasadnionej dwudziestokrotnej w stosunku do pierwotnie proponowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska podwyżce opłaty na pokrycie kosztów zagospodarowania odpadów powstałych z produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych oraz utworzenia i utrzymania publicznych systemów zbierania tych odpadów

-czytamy w komunikacie.

Andrzej Gantner, wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności Związku Pracodawców, widzi przyszłość branży w ciemnych brawach . Proponowany przez MKiŚ podatek spowoduje ogromny, a przy tym nieplanowany wzrost kosztów po stronie przedsiębiorców . Dodatkowo część opakowań nie jest i nie będzie zbierana w systemach zbiórki publicznej . Z tego tytułu nie powinna podlegać żadnej opłacie.

Branża ma trochę czasu, by przygotować się na nową rzeczywistość . Zmiany miałyby wejść w życie od początku 2024 roku . Czy protesty przyniosą jakiś pozytywny rezultat? Jeśli nie, za pomysły rządu zapłacimy wszyscy .

Jaką alternatywę dla nowego podatku widzą przedsiebiorcy?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało projekt rozporządzenia w maju . Opłaty miałyby pokryć koszty zagospodarowania odpadów powstałych z produktów jednorazowego użytku . Przedsiębiorcy jednak widzą zupełnie inne rozwiązanie tego problemu. Miałoby nim być wprowadzenie systemu kaucyjnego .

Unijna dyrektywa SUP, mająca na celu ograniczenie stosowania jednorazowych wyrobów z tworzyw sztucznych, to sposób na zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko . Branża widzi do tego celu inne narzędzie, niż nowy wysoki podatek .

Takim narzędziem jest system kaucyjny, o wprowadzenie, którego branża napojowa apeluje już od dwóch lat. System kaucyjny gwarantuje bardzo wysokie poziomy zbiórki opakowań po napojach sięgające nawet 98 proc. Rozwiąże to problem kosztów zbiórki z terenów publicznych, bo tych opakowań tam po prostu nie będzie

-napisano w komunikacie.

Trudno się z tym rozumowaniem nie zgodzić.

Andrzej Gantner dodał jeszcze jedną ważną rzecz w tym temacie. Jego zdaniem polscy przedsiębiorcy na tle innych państw UE będą poszkodowani .

Polscy przedsiębiorcy w odróżnieniu od swoich konkurentów z wielu innych krajów UE, które wprowadziły systemy kaucyjne, będą ponosić karne opłaty za niezrealizowane poziomu zbiórki i wysokie ceny recyklatu, a dodatkowo te same opakowania zostaną opodatkowane wysoką opłatą z tytułu kosztów zbiórki w systemach publicznych wynikającą z ustawy SUP

-stwierdził zdecydowanie.

Na naszych łamach poznasz kulisy kolejnej afery . Warzywa sprzedawane w hipermarketach wołają o pomstę do nieba .

plastikowe butelki w koszu.png

Źródło: money

Pracownica Żabki pokazała szokujące nagranie. Nie uwierzysz co robią klienci
Pilny apel uwielbianej restauracji. W mięsie wykryto salmonellę
Obserwuj nas w
autor
Aleksandra Proch

Redaktorka portalu Smakosze.pl. Gotować lubiłam od najmłodszych lat, kiedy to z ochotą pomagałam mamie w kuchni. Nowe smaki chętnie odkrywam w czasie wakacyjnych wojaży. W wolnych chwilach zajmuję się muzyką oraz jeżdżę na rowerze górskim. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy