Niesamowite efekty spożywania siemienia lnianego
Siemię lniane można przyjmować na wiele sposobów. Najpopularniejszym jest zdecydowanie przygotowywanie kisielu, który zalecany jest szczególnie ludziom z problemami żołądkowymi, takimi jak wrzody czy zgaga. Bez problemu sprawdzają się również jako zwykły dodatek do sałatek.
Doskonała metodą jest także zmielenie ich na drobny pył, który przypomina mąkę. Taki proszek dodaje się do shakeów i koktajli, aby zwiększyć ich wartość odżywczą i zagłuszyć smak siemienia, za którym nie każdy przepada.
Co ma do zaoferowania siemię lniane?
Są przede wszystkim doskonałym źródłem błonnika. Sucha masa nasion składa się z ponad jednej czwartej tej substancji. Co więcej, siemię zawiera również błonnik rozpuszczalny w wodzie. Dzięki temu działa korzystnie na florę bakteryjną jelit, a do tego obniża cholesterol.
Błonnik jest również bardzo skuteczny w walce z nadwagą. Po spożyciu ułatwia wypróżnianie, wiążąc wodę w jelitach, a także sprawia, że czujemy się syci przez wiele godzin. Dlatego dodawanie siemienia do posiłków jest bardzo ważne - może zmniejszyć częstotliwość podjadania.
Kisiel przygotowany z siemienia lnianego zalecany jest przez gastrologów w leczeniu wrzodów żołądka. Śluz wyścieła śluzówkę żołądka, dzięki czemu jest ona chroniona przed wszelkimi drażniącymi substancjami, takimi jak kwas żołądkowy.
Nasiona lnu zawierają minerały, takie jak: magnez, potas, wapń, mangan, miedź, cynk i selen oraz mnóstwo witamin - kwas foliowy, witamina C, witamina E, witamina K, niacyna (witamina B3) oraz inne witaminy z grupy B (B1, B2, B5, B6). Wystarczą dwie łyżki dziennie, aby odczuć ogromną różnicę.
Chcesz poczytać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł , w którym wyjawiamy tajniki gotowania makaronu - okazuje się, że mnóstwo Polaków popełnia popularne błędy. W tym tekście z kolei zdradzamy ceny jednego pączka w sklepie Magdy Gessler, która postanowiła zorganizować ciekawą promocję.
Poza działaniem wewnętrznym, nasiona lnu działają również od zewnątrz. Zamiast picia kisielu, można nałożyć go na skórę twarzy w formie maseczki. Doskonale nawilża i odżywia wysuszoną i zmęczoną skórę, co pozwala zachować jej jędrność i młodzieńczy wygląd.
Duża zawartość białka, które ma wyjątkowo dobry skład aminokwasów, jest kolejna zaletą, którą warto wykorzystać. Siemię zalecane jest szczególnie wegetarianom, którzy zrezygnowali z jedzenia mięsa. Siemię świetnie wypełnia lukę w tej części żywienia.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Deska do krojenia ma ukrytą funkcję. Wystarczy się przyjrzeć
-
Przepis na pączki z 1783 roku. Najlepsza tradycyjna receptura
Źródło: zywienie.abczdrowie.pl